InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Čo hovorí srdcový tep o vašom zdraví?

15. júla 2022
Čo hovorí srdcový tep o vašom zdraví?
Ak si nájdete chvíľku a zmeriate si svoj srdcový tep, môžete sa dozvedieť veľa zaujímavých vecí o vašom zdraví.

Odmerať ho je veľmi jednoduché – stačí nahmatať bod na zápästí a počítať údery srdca jednu minútu. Užitočnejšie je, keď si ho budete merať pravidelne. Na základe toho môžete zistiť jeho vývoj.

Optimálne číslo by pre väčšinu ľudí malo predstavovať 60 až 85 úderov za minútu v pokojovom stave. Niektorí doktori hovoria, že aj 100 je ešte v poriadku. Ak je však vaše namerané číslo dlhodobo výrazne nižšie alebo vyššie, mohlo by to znamenať jednu z týchto vecí:

Článok pokračuje pod reklamou


1. Dostatočne necvičíte
Srdce je sval a aj ono potrebuje cvičenie. Pasivita a obezita vedú k pozdvihnutie srdcového pulzu, pretože vaše srdce musí pracovať usilovnejšie, aby dopravilo krv tam, kde má. Platí to aj naopak, a preto majú niektorí športovci tep nižší ako 60 úderov za minútu

2. Trápi vás stres
Stres dokáže pozdvihnúť nie len krvný tlak, ale aj srdcový tep. Chronický stres by mal byť preto dôvodom na obavu, pretože zvyšuje pravdepodobnosť infarktu alebo mŕtvice.

3. Máte cukrovku alebo sa k nej blížite
Vysoký srdcový tep a cukrovka spolu súvisia. Ľuďom s cukrovkou bije srdce rýchlejšie. Doktori však nevedia, že to spôsobuje cukrovka alebo práve rýchly pulz prispieva k nej. Cvičenie však pomáha tep dostať aspoň trochu pod kontrolu.

4. Trápia vás problémy so srdcom
Tento dôvod je zrejmý. Nízky tep môže naznačovať abnormalitu vo vašom srdci. Ak mávate aj závrate alebo sa cítite slabí, mali by ste ísť za doktorom, aby vám aktivitu srdca vyšetrili pomocou EKG.

5. Aktivita štítnej žľazy nie je v poriadku
Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré pomáhajú optimálnemu fungovaniu vášho tela. Ak jej aktivita nie je dostatočná, máte hypotyreózu a to vedie k nižšiemu tepu. Na druhú stranu, jej prílišná aktivita vedie k hypertyreóze, ktorá spôsobuje nárast tepu.

6. Trápi vás dehydratácia alebo priveľká hydratácia
Minerály vo vašom tele s elektrickým nábojom sa volajú elektrolyty. Ak vypijete príliš veľa alebo príliš málo vody, ich pomer k vode sa významne zmení a to rozhodí váš systém, čo sa môže pretaviť do vyššieho srdcového tepu.

7. Môžu za to lieky
V neposlednom rade netreba zabudnúť na lieky. Niektoré z nich pôsobia tak, že tep znižujú a iné ho zvyšujú. Pokiaľ máte obavy a nenájdete potrebné informácie v príbalovom letáku, treba to konzultovať s lekárom. Niektoré lieky obsahujú kofeín, ktorý tep urýchľuje. Ten však nájdete aj v doplnkoch výživy, káve, čaji, čokoláde a podobne.

Letný režim, pôvodne z 07.10.2016.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist