InstagramFacebookYoutube
Tréning

Chyby, ktorým by ste sa mali v posilňovni vyhnúť

24. októbra 2016
Chyby, ktorým by ste sa mali v posilňovni vyhnúť
Mnoho z nás vstúpi do posilňovne bez toho, aby sme vedeli, čo ideme cvičiť. Nakoniec v nej pobehujeme od stroja k stroju. Keď docvičíme, už sa nám nechce venovať čas strečingu, a tak ideme rovno do sprchy. To sú omyly, ktoré patria medzi tie, ktorým by ste sa mali pri návšteve fitka vyhnúť.

Tu je prehľad 10 najbežnejších chýb, ktoré vám skutočne neprospejú:

1. Vynechanie zahriatia - zahrievanie je dôležitou súčasťou prípravy na samotný tréning. Neznižuje len riziko zranenia, ale aj pripravuje svaly, ktoré počas tréning pracujú efektívnejšie.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Nedostatočný strečing - hoci už možno nemáte na to po náročnom tréningu energiu, mali by ste venovať dostatočný čas aj strečingu precvičovaných svalov. Zvýšite tak ich pružnosť a podporíte zotavovanie.

3. Nevyrovnaný tréning - tréning musí byť správne rozložený – musíte dbať na to, aby ste precvičilo každú časť tela, aby ste nezabúdali na cvičenie nôh, nepreháňali to s tréningom hrudníka a podobne. Takisto urobíte dobre, ak do svojho plánu zaradiť okrem posilňovania aj kardio.

4. Pričasté striedanie cvikov - pestrosť je fajn a občasné zmeny v tréningoch podporia vaše výsledky, no pričasté striedanie cvikov vás neprivedie k uspokojujúcim pokrokom. Zmeny sú fajn, ale nie príliš často.

5. Ignorovanie voľných váh - mnoho ľudí sa až príliš spolieha na cvičenie na strojoch. Majú rešpekt pred voľnými váhami, no činky sú pri cvičení veľmi užitočné. Najlepšie je skombinovať dokopy oba svety.

6. Príliš ťažká záťaž - ak chcete vidieť výsledky, nemôžete cvičiť s príliš ľahkými váhami. Platí však tiež, že nemôže byť záťaž až príliš ťažká. Tým spôsobom sa totiž oberáte o potenciál svalového rastu nedostatočným precítením svalov. Zvyšujete navyše aj riziko zranenia a rozvoja bolestí v kĺboch.

7. Podceňovanie oddychu - tak ako musíte dostatočne regenerovať medzi tréningami, je dôležité dopriať si dostatočný oddych aj medzi sériami. V strede dlhého tréningu by ste mali zaradiť aj o čosi dlhšiu, päťminútovú prestávku na nabratie nových síl.

8. Dehydrovanie tela - keď sa v posilňovni potíte, prichádzate o tekutiny. A tie je dôležité doplniť ešte predtým, ako sa vaše telo dehydruje. Zo znamená, že treba piť pred tréningom a pravidelne aj počas neho. Samozrejmosťou je doplnenie tekutín aj po cvičení.

9. Rozptyľovanie sa - či už je to váš mobilný telefón alebo rozhovory s inými ľuďmi, oberáte sa takýmito rozptýleniami o čas, energiu a nakoniec aj o možné pokroky. Do posilňovne sa chodí cvičiť, to musíte mať ujasnené už pred vstupom.

10. Nedostatok konzistencie - dôležité je naplánovať si tréning, ktorý budete schopní dodržiavať na konštantnej báze. Kritickou chybou v ceste za svojím cieľom je práve vynechávanie tréningov. Konzistencia rozhoduje o úspechoch.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist