Desať spôsobov sa môže zdať ako veľa, ale potešíme vás. Nemusíte ich využívať všetky. Stačí si vybrať dva alebo tri tipy a zaznamenáte zlepšenie. Poďme na to:
1. Využívajte cesty, ktoré bežne nevyužívate - ak do práce chodíte neustále rovnakou cestou, váš mozog to už berie za samozrejmosť a nie je to preň výzvou. To však zmeníte, ak budete cesty meniť. To isté platí aj o iných rutinách. Chodíme do rovnakým reštaurácií, obchodov, čistíme si zuby v rovnaké časy, pozeráme obľúbené seriály v rovnakých časoch. Veci však treba meniť, aby bol mozog zamestnaný a posilňoval sa.
2. Dostatočne dlho spite - venujte spánku zhruba osem hodín a mozog sa vám odvďačí lepšou pozornosťou, kreativitou, koncentráciou i pamäťou. Zdravý spánok prináša aj zdravý mozog.
3. Upokojte sa a zničte stres - stres uberá na energii, ktorá smeruje do vášho mozgu. Ten potom nepracuje efektívne a je náchylný na ochorenia. Ruku k dielu prikladajú hormóny. Preto treba chronický stres dostať preč z vášho života.
4. Meditujte - meditácia znižuje negatívne účinky stresu na mozog a je celkom účinná už pri desaťminútovom trvaní. Pre váš mozog je akoby malou dovolenkou.
5. Venujte sa strečingu a cvičeniu - strečing dvakrát do týždňa a kondičné aeróbne cvičenie dvakrát do týždňa je účinný spôsob, ako si vylepšiť krátkodobú i dlhodobú pamäť. Venovať sa týmto činnostiam by ste sa mali hodinu denne.
6. Urobte dobre žalúdku - zdravá flóra vo vašom žalúdku pomáha k lepšej pamäti i k lepšej obranyschopnosti mozgu proti chorobám. Dôležité je, aby ste mali v žalúdku dostatok zdraviu prospešných baktérií. Okrem doplnkov výživy vám k tomu môže pomôcť napríklad kimči.
7. Pravidelne sa prechádzajte na čerstvom vzduchu - prechádzka v prírode na čerstvom vzduchu pomôže vášmu mozgu, vášmu telu i vašej psychike (znižuje depresie). Prečo si neosvojiť práve tento zvyk? Snažte sa vždy, keď môžete, uprednostňovať chôdzu.
8. Zmeňte stravovacie návyky - nejde len o to, aby ste jedli jedlá, ktoré posilňujú zdravie mozgu, ale aby ste aj mali pod kontrolou svoje porcie a jedli zmysluplne. Prejedanie totiž môže zdvojnásobiť riziko straty pamäte.
9. Venujte sa hraniu hier - aj hraním sa mozog trénuje. Nemusí ísť len o šachy a hlavolamy, ale aj o rôzne stolové hry, kartové hry, puzzle, krížovky, sudoku a podobne.
10. Učte sa niečo nové - váš mozog musí pracovať a do docielite tým, že sa budete neustále niečo učiť. Môže to byť cudzí jazyk, hranie na hudobnom nástroji. Prospešné je čítanie kníh, či už odborných alebo fikcie.
Letný režim, pôvodne z 02.12.2016.
Čítať ďalší článok:
Letný tip: Pite vodu s citrónom Zdieľať na Facebooku