InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Spôsoby, ako si zlepšiť svoju pamäť

26. augusta 2022
Spôsoby, ako si zlepšiť svoju pamäť
Nie je lepší čas, ako teraz. Začnite už teraz pracovať na cibrení vášho mozgu, aby ste ho mali v čo najlepšej kondícii a aby vám lepšie slúžila vaša pamäť. Prinášame vám 10 spôsobov, ktorými to môžete docieliť.

Desať spôsobov sa môže zdať ako veľa, ale potešíme vás. Nemusíte ich využívať všetky. Stačí si vybrať dva alebo tri tipy a zaznamenáte zlepšenie. Poďme na to:

1. Využívajte cesty, ktoré bežne nevyužívate - ak do práce chodíte neustále rovnakou cestou, váš mozog to už berie za samozrejmosť a nie je to preň výzvou. To však zmeníte, ak budete cesty meniť. To isté platí aj o iných rutinách. Chodíme do rovnakým reštaurácií, obchodov, čistíme si zuby v rovnaké časy, pozeráme obľúbené seriály v rovnakých časoch. Veci však treba meniť, aby bol mozog zamestnaný a posilňoval sa.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Dostatočne dlho spite - venujte spánku zhruba osem hodín a mozog sa vám odvďačí lepšou pozornosťou, kreativitou, koncentráciou i pamäťou. Zdravý spánok prináša aj zdravý mozog.

3. Upokojte sa a zničte stres - stres uberá na energii, ktorá smeruje do vášho mozgu. Ten potom nepracuje efektívne a je náchylný na ochorenia. Ruku k dielu prikladajú hormóny. Preto treba chronický stres dostať preč z vášho života.

4. Meditujte - meditácia znižuje negatívne účinky stresu na mozog a je celkom účinná už pri desaťminútovom trvaní. Pre váš mozog je akoby malou dovolenkou.

5. Venujte sa strečingu a cvičeniu - strečing dvakrát do týždňa a kondičné aeróbne cvičenie dvakrát do týždňa je účinný spôsob, ako si vylepšiť krátkodobú i dlhodobú pamäť. Venovať sa týmto činnostiam by ste sa mali hodinu denne.

6. Urobte dobre žalúdku - zdravá flóra vo vašom žalúdku pomáha k lepšej pamäti i k lepšej obranyschopnosti mozgu proti chorobám. Dôležité je, aby ste mali v žalúdku dostatok zdraviu prospešných baktérií. Okrem doplnkov výživy vám k tomu môže pomôcť napríklad kimči.

7. Pravidelne sa prechádzajte na čerstvom vzduchu - prechádzka v prírode na čerstvom vzduchu pomôže vášmu mozgu, vášmu telu i vašej psychike (znižuje depresie). Prečo si neosvojiť práve tento zvyk? Snažte sa vždy, keď môžete, uprednostňovať chôdzu.

8. Zmeňte stravovacie návyky - nejde len o to, aby ste jedli jedlá, ktoré posilňujú zdravie mozgu, ale aby ste aj mali pod kontrolou svoje porcie a jedli zmysluplne. Prejedanie totiž môže zdvojnásobiť riziko straty pamäte.

9. Venujte sa hraniu hier - aj hraním sa mozog trénuje. Nemusí ísť len o šachy a hlavolamy, ale aj o rôzne stolové hry, kartové hry, puzzle, krížovky, sudoku a podobne.

10. Učte sa niečo nové - váš mozog musí pracovať a do docielite tým, že sa budete neustále niečo učiť. Môže to byť cudzí jazyk, hranie na hudobnom nástroji. Prospešné je čítanie kníh, či už odborných alebo fikcie.

Letný režim, pôvodne z 02.12.2016.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist