Brazílski vedci však urobili štúdiu, v ktorej muži trénovali hornú časť svojho tela osem týždňov. Boli pritom rozdelení na dve skupiny, pričom každá vykonávala cvičenia v odlišnom poradí. Prvá skupina najskôr odcvičila cviky na veľké svalové skupiny (hrudník, chrbát, ramená) a až potom na menšie (bicepsy a tricepsy). Poradie bolo: benčpres, sťahovanie hornej kladky k hrudníku, tlaky na ramená, bicepsové zdvihy veľkou činkou a tricepsové extenzie. Druhá skupina ich absolvovala v presne opačnom poradí.
Výsledkom pozorovaní, ktoré boli zverejnené v Žurnále športovej vedy a medicíny, sa len potvrdilo staré známe a logické tvrdenie, že na začiatku tréningu máte na vykonávanie cvikov viac sily ako na jeho konci. Výraznejší rozdiel bol pri druhej skupine. Jej cvičenci už nemali toľko síl pri ťažkých cvikoch po tom, čo minuli časť svojej energie na menšie svaly.
Táto štúdia teda potvrdila to, čo už všetci dobre vieme. To znamená pre každého, kto by o tom čo i len pochyboval, že v prístupe k tréningu treba mať jasné priority. Vo všeobecnosti sa teda treba držať toho, že väčšie svalové partie majú prednosť pred menšími. Takisto to len utvrdzuje všetkých v tom, že ak chcú dobehnúť niektorú svalovú partiu, musia jej dať v tréningu prednosť.
Zároveň si však zo štúdie môžeme zobrať ďalšie ponaučenie. Ak nám napríklad zaostávajú bicepsy, nemali by sme ich zaradiť na začiatok tréningu, v ktorom budeme ešte cvičiť veľkú svalovú skupinou, akou je napríklad chrbát. To by vaším bicepsom pomohlo na úkor iných svalov. Odporúčanie teda je, zaradiť bicepsy na začiatok tréning rúk alebo pred svalovú skupinu, ktorú nijak priamo neovplyvňujú – stehná, lýtka, brucho.
Čítať ďalší článok:
Suplementy pre ženy – spevňovanie a budovanie svalov Zdieľať na Facebooku