Predstavte si modelovú situáciu. Ste v reštaurácii a vyberáte si zdravé jedlo. Vyberiete si kuracie prsia, ale neviete sa rozhodnúť, akú prílohu si vybrať. V ponuke sú pečené zemiaky, cestoviny a hnedá ryža. Mnoho ľudí by cestoviny vyradilo ako prvé. Vyhrala by zrejme hnedá ryža. Viete však, že cestoviny majú z týchto troch možností najnižší glykemický index?
Je nepopierateľné, že pri výbere jedla v diéte sa najviac sleduje jeho kalorický obsah. Dôležitú úlohu však zohráva aj to, aký glykemický index potravina má. Čím je nižší, tým je potravina pri kontrolovaní hmotnosti a chudnutí vhodnejšia.
Vzhľadom na tento poznámok teda prichádza záver, že aj napriek rozšírenému tvrdeniu môžete jedávať cestoviny a stále aj chudnúť. To však neznamená, že by ste ich mali jesť denne. Kľúčové pri chudnutí je mať pod kontrolou porcie jedál, teda aj cestovín.
Ak chcete jesť svoje obľúbené cestoviny a popritom chudnúť, mali by ste sa držať nasledujúcich štyroch rád:
1. Majte pod kontrolou porcie - tak ako už bolo povedané, kľúčové je dávať pozor na množstvo, ktoré zjete. Mnoho ľudí sa cestovinami prejedá. A vtedy je to problém. Na lepšie zasýtenie k nim majte aj zdroj bielkovín.
2. Jedzte ich po cvičení - po intenzívnom cvičení sú cestoviny výborným jedlom na naštartovanie regenerácie bez toho, aby ste si výrazne narušili snahu schudnúť. Aj preto ich často jedávajú aj športovci. Vhodné je ich zjesť do dvoch hodín po cvičení.
3. Pozor na omáčku - rozdiel urobí aj omáčka, ktorú použite. Niektoré obsahujú veľa cukru a kalórií. Najlepšou alternatívou je tá najjednoduchšia – prepasírované rajčiny s cesnakom, bazalkou a trebárs tuniakom, ktorý vám dodá bielkoviny.
4. Vymeňte bežné za celozrnné - celozrnné cestoviny majú o čosi viac živín a zároveň obsahujú o čosi menej kalórií. Sú teda lepšou alternatívou, ktorú by ste mohli zvážiť. Bodujú aj tým, že vás zasýtia na dlhší čas.
Čítať ďalší článok:
Rozbite si ramená týmito stratégiami + tréning Zdieľať na Facebooku