Táto pyramída môže slúžiť ako pomôcka pre zostavenie ideálneho a pestrého jedálnička pre každodennú stravu, vďaka čomu si zabezpečíme dostatok energie či stavebných a ochranných látok. Stretávame sa v nej s týmito šiestimi potravinovými skupinami:
1. Obilniny, ryža, cestoviny, pečivo
2. Zelenina
3. Ovocie
4. Mlieko, mliečne výrobky
5. Ryby, mäso, hydina, vajcia, strukoviny
6. Soľ, tuky, cukry
Na spodnom poschodí nájdeme obilniny, ryžu, cestoviny a pečivo, ktorých si môžeme dopriať najväčší počet porcií. Keďže sa nachádzajú na úplnom spodku, tvoria akési základy celého stravovania. Sú bohaté minerálne látky, vitamíny, polysacharidy a vlákninu. Denne by sme mali prijať 6 až 11 porcií (1 porcia = jedna žemľa, 30 gramov ryže...). Celozrnné výrobky sú zdravšou alternatívou.
Na druhom poschodí nájdeme dve skupiny – ovocie a zeleninu. Namiesto sladkostí by mali byť uprednostnené ovocné plody bohaté nie len na sacharidy, ale aj vitamíny, a denne by sme mali zjesť aspoň 2 až 4 porcie čerstvého ovocia. Zeleniny by sme dokonca mali prijať o čosi viac – 3 až 5 porcií denne. Tiež obsahuje veľa prospešných látok.
Tretie poschodie je opäť tvorené dvoma skupinami, tentokrát mliekom a mliečnymi výrobkami, resp. rybami, mäsom, hydinou, vajcami a strukovinami. Sú to potraviny bohaté na bielkoviny, ktoré sú dôležité pri stavbe buniek. Z oboch skupín sa odporúča denne prijať 2 až 3 porcie.
Na vrchole pyramídy nachádzame potraviny s vysokým obsahom energie, ktoré narušujú správne fungovanie metabolizmu (obsahujú prázdne kalórie s cukrov a tukov). Ide o sladkosti (cukry), údeniny, slané výrobky (chipsy, chrumky...), soľ a tuky. Mali by sa konzumovať striedmo, dokonca sa odporúča len raz alebo dvakrát za mesiac.
Moderná modifikácia
Spomínané pyramída je často využívaná, pretože platila dlhé roky. Keďže časom rástli aj vedomosti o strave a výskumy prinášali nové závery, v roku 2011 bola vytvorená nová verzia Harvardovou školou verejného zdravia.Tá zohľadňuje aj rozdiely medzi zdravými a nezdravými tukmi či výhody celozrnných potravín, a zahŕňa aj vápnik a multivitamínové doplnky. Hoci sa snaží vychádzať z výskumom a vernejšie vyjadriť správnu výživu, našla aj svojich nepriateľov, ktorí ju označovali za výsledok lobingu veľkých výrobcov potravín.
Čítať ďalší článok:
Pondelková dávka motivácie – citáty (10.) Zdieľať na Facebooku