Niektorí ľudia svoje obľúbené šperky nikdy neskladajú, ani pri fyzickej námahe, akou je napríklad šport. O nosení šperkov počas športovania by ste ale mali poznať niekoľko dôležitých informácií.
Najmä slávni športovci sú známi tým, že občas si do hry prinesú niečo viac, než len dres a skvelý výkon. Často sa im na krku či ruke skvie nádherný a luxusný šperk, ktorý občas pôsobí ako talizman prinášajúci šťastie. Ak ale chcete vaše trblietavé talizmany udržať v čo najlepšom stave, mali by ste sa riadiť niekoľkými pravidlami.
Šperk sa zvyčajne skladá z drahého kameňa a kovu. To, či zvládne vaše športové aktivity teda záleží od toho, aký kvalitný je samotný kameň a kov a tiež od toho, aký konkrétny šport vykonávate.
Mnoho odborníkov sa zhoduje na tom, že kvalitné drahé kamene ako diamant, zafír alebo rubín zvládnu bez problémov pot alebo pôsobenie chlóru u vášnivých plavcov. Pozor ale na tvrdé nárazy a údery. Tie drahé kamene síce iba ťažko poškriabu, no môže na nich vzniknúť drobná prasklina alebo iné mechanické poškodenie, ktoré sa neoplatí riskovať. Pokiaľ vlastníte perly a opály, tie by ste rozhodne mali zakaždým pred športovaním nechať doma, pretože sú veľmi jemné a ľahko sa poškriabu.
Pokiaľ ide o kovy, chlór môže dlhodobým pôsobením reagovať so striebrom a na počudovanie aj so zlatom. Skutočne, ak ste v bazéne každý druhý deň, aj u odolného a kvalitného zlatého šperku sa môže na povrchu prejaviť nepekné poškodenie.
U ľudí s citlivejšou pokožkou môže problém vyvolať najmä striebro, ktoré veľmi ľahko reaguje s potom a vyvoláva alergiu a začervenanie pokožky. Strieborné prstene, náhrdelníky a náramky by ste preto určite mali počas akéhokoľvek športu radšej odložiť do bezpečia. Strieborné náušnice pritom nie sú výnimkou - aj keď sa nedotýkajú priamo pokožky, počas tréningu, a najmä vo vode, sa môže uvoľniť aj ten najlepší uzáver a náušnica vypadne.
Nezabúdajte ani na poškodenie šperkov pri pôsobení tlaku. Ak cvičíte s rôznymi váhami, nečakajte, že drahé kovy si udržia naveky perfektný tvar. Zlato aj striebro sú totiž pomerne mäkké a častým tlakom z činiek, alebo pod váhou tela, sa jednoducho skôr či neskôr poškodia alebo poškriabu. Pokiaľ teda patríte medzi vášnivých bodybuilderov, svadobné obrúčky a iné prstene si počas tréningu radšej uschovajte do bezpečia, aby sa časom nepoškodili.
Na záver už iba jedno všeobecné pravidlo - ak sa váš drahý šperk počas športovania poškodil, neznamená to, že je nekvalitne vyrobený. Okrasné šperky aj z tých najdrahších materiálov jednoducho nie sú vyrábané na to, aby sa s nimi pravidelne cvičilo a športovalo.
Pokiaľ chcete zažiariť aj počas športu, vyskúšajte radšej šperky z chirurgickej ocele alebo titánových zliatín, ktoré vydržia omnoho viac.
Čítať ďalší článok:
Desať tipov, ako v posilňovni nevyhorieť Zdieľať na Facebooku
Zaujímavosti
Šport vs. šperky - skutočne musíme odkladať všetky ozdoby počas športovania?
Autor: PR článok / 25. júla 2017
Najčítanejšie články 2 týždňov
Budovanie sily a svalov s ľahkými činkami? Tieto tri spôsoby vás k tomu dovedú
Koľko kávy musíte piť, aby podporila chudnutie?
Čo týždeň dal: Cviky nevyhnutné pre rast svalov, prínosy cviklovej šťavy či diéta pre sexuálne zdravie muža
Koľko ovsenej kaše by ste mali jesť, aby ste z nej vyťažili maximum?
Päť kondičných cvičení, ktoré spália viac kalórií ako beh
Databáza cvikov
Naše e-knihy
Pre našich čitateľov sme pripravili aj 3 e-knižky, ktoré sú k dispozícii zadarmo:
Stiahnuť
Najnovšie články
Šesť spôsobov, ako robiť pokroky s novou tréningovou rutinou
Tieto nápoje sú najlepšie pre podporu kvalitného spánku
Tréning fitness modela (27. časť) – Steve Cook a tréning nôh
Pestré aktivity, ktoré vás udržia v kondícii aj počas chladných mesiacov
Ďalšie článkyKoľko ovsenej kaše by ste mali jesť, aby ste z nej vyťažili maximum?
Výhody supersérií a overené kombinácie pre efektívny tréning
Čo týždeň dal: Budovanie svalov ľahkými činkami, chudnutie s kávou, suplementy pre rast svalov, motivácia
7 spôsobov, ako spáliť tuky bez návštevy posilňovne
Ďalšie články
Vyberte si, prosím, rubriku:
Tréning
Výživa
Suplementy
Motivácia
Ženy
Zaujímavosti
Kulturistika
Kinesiológia
Zdravie