SlovakFitness.sk

Zaujímavosti 25. 07. 2017

Šport vs. šperky - skutočne musíme odkladať všetky ozdoby počas športovania?

ikonka
Niektorí ľudia svoje obľúbené šperky nikdy neskladajú, ani pri fyzickej námahe, akou je napríklad šport. O nosení šperkov počas športovania by ste ale mali poznať niekoľko dôležitých informácií.

Najmä slávni športovci sú známi tým, že občas si do hry prinesú niečo viac, než len dres a skvelý výkon. Často sa im na krku či ruke skvie nádherný a luxusný šperk, ktorý občas pôsobí ako talizman prinášajúci šťastie. Ak ale chcete vaše trblietavé talizmany udržať v čo najlepšom stave, mali by ste sa riadiť niekoľkými pravidlami.

Šperk sa zvyčajne skladá z drahého kameňa a kovu. To, či zvládne vaše športové aktivity teda záleží od toho, aký kvalitný je samotný kameň a kov a tiež od toho, aký konkrétny šport vykonávate.

Mnoho odborníkov sa zhoduje na tom, že kvalitné drahé kamene ako diamant, zafír alebo rubín zvládnu bez problémov pot alebo pôsobenie chlóru u vášnivých plavcov. Pozor ale na tvrdé nárazy a údery. Tie drahé kamene síce iba ťažko poškriabu, no môže na nich vzniknúť drobná prasklina alebo iné mechanické poškodenie, ktoré sa neoplatí riskovať. Pokiaľ vlastníte perly a opály, tie by ste rozhodne mali zakaždým pred športovaním nechať doma, pretože sú veľmi jemné a ľahko sa poškriabu.

Pokiaľ ide o kovy, chlór môže dlhodobým pôsobením reagovať so striebrom a na počudovanie aj so zlatom. Skutočne, ak ste v bazéne každý druhý deň, aj u odolného a kvalitného zlatého šperku sa môže na povrchu prejaviť nepekné poškodenie.

sperky

U ľudí s citlivejšou pokožkou môže problém vyvolať najmä striebro, ktoré veľmi ľahko reaguje s potom a vyvoláva alergiu a začervenanie pokožky. Strieborné prstene, náhrdelníky a náramky by ste preto určite mali počas akéhokoľvek športu radšej odložiť do bezpečia. Strieborné náušnice pritom nie sú výnimkou - aj keď sa nedotýkajú priamo pokožky, počas tréningu, a najmä vo vode, sa môže uvoľniť aj ten najlepší uzáver a náušnica vypadne.

Nezabúdajte ani na poškodenie šperkov pri pôsobení tlaku. Ak cvičíte s rôznymi váhami, nečakajte, že drahé kovy si udržia naveky perfektný tvar. Zlato aj striebro sú totiž pomerne mäkké a častým tlakom z činiek, alebo pod váhou tela, sa jednoducho skôr či neskôr poškodia alebo poškriabu. Pokiaľ teda patríte medzi vášnivých bodybuilderov, svadobné obrúčky a iné prstene si počas tréningu radšej uschovajte do bezpečia, aby sa časom nepoškodili.

Na záver už iba jedno všeobecné pravidlo - ak sa váš drahý šperk počas športovania poškodil, neznamená to, že je nekvalitne vyrobený. Okrasné šperky aj z tých najdrahších materiálov jednoducho nie sú vyrábané na to, aby sa s nimi pravidelne cvičilo a športovalo.

Pokiaľ chcete zažiariť aj počas športu, vyskúšajte radšej šperky z chirurgickej ocele alebo titánových zliatín, ktoré vydržia omnoho viac.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
15-tipov-ktore-vam-pomozu-udrzat-mod-palenia-tukov15 tipov, ktoré vám pomôžu udržať mód pálenia tukovgen-sposobujuci-chut-na-sladke-bojuje-proti-tukomGén spôsobujúci chuť na sladké bojuje proti tukomcitte-sa-a-vyzerajte-lepsie-riesenia-troch-problemov-suvisiacich-so-starnutimCíťte sa a vyzerajte lepšie: Riešenia troch problémov súvisiacich so starnutímtop-3-hodinky-suunto-ktore-vas-nezruinujuTOP 3 hodinky Suunto, ktoré vás nezruinujúako-dlho-trva-kym-u-vas-nastupi-pretrenovanieAko dlho trvá, kým u vás nastúpi pretrénovanie?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist