Vďaka inzulínu sa v tele dokáže udržať viac živín, ktoré sú potrebné na budovanie svalov. Podporuje transport glukózy a aminokyselín do svalových buniek, aby nie len pomáhal budovať svalovú hmotu, ale aj predchádzal jej odbúravaniu. Pozornosť by mu mal preto venovať každý, kto sa venuje posilňovaniu.
Z tohto hľadiska je dôležité venovať pozornosť strave pred a po tréningu. Pred cvičením slúžia bielkoviny sacharidy ako ochrana svalov pred ich rozkladaním a využívaním za zdroj energie.
Ešte dôležitejší význam má však strava po cvičení, ktorá sa stará o maximalizáciu svalového rastu. Ak hneď po intenzívnom tréningu neprijmeme dostatok bielkovín a sacharidov, svaly nedostanú to, po čom zúfalo túžia a nie len to obmedzí rast, ale môže viesť ku katabolizmu.
Aj vedecké štúdie ukazujú, že po cvičení telo dokáže spracovať bielkoviny a sacharidy efektívnejšie a namiesto budovanie tukových zásob ich prioritne transportuje do buniek, kde vstupujú do proteínovej syntézy.
Platí to aj o jednoduchých cukroch, ktoré sú pre niektorých ľudí strašiakom. Ak ich v období po tvrdom tréningu prijmete aj vo väčšom množstve, nezačnú sa ukladať ako tukové zásoby. V tomto období totiž telo preferuje proteínovú syntézu. Je v optimálnom anabolickom stave.
Hneď po cvičení by ste mali prijať rýchlo stráviteľné bielkoviny (napr. srvátkový proteín) s väčším množstvom jednoduchých sacharidov s vysokým glykemickým indexom (napr. maltodextrín). To spôsobí, že pankreas začne vylučovať inzulín, vďaka ktorému budú bunky schopné absorbovať živiny efektívnejšie. Proteínová syntéza bude efektívnejšia a také bude aj budovanie svalov.
Bielkoviny a sacharidy sú najpodstatnejšie živiny v tomto smere, ale zistilo sa, že aj ďalšie látky potenciálne tento proces vďaka stimulácii inzulínu podporujú. Ide napríklad o kyselinu alfa-lipoovú (ALA), taurín, D-ponitol. Ak chcete teda budovanie svalov ešte o kúsok zefektívniť, zahrňte do potréningového jedla aj tieto látky.
Čítať ďalší článok:
Šesť cvikov, ktoré vám garantovane prinesú nové svaly Zdieľať na Facebooku