InstagramFacebookYoutube
Tréning

Tieto chyby súvisiace s tréningom zhoršia vašu regeneráciu

27. novembra 2017
Tieto chyby súvisiace s tréningom zhoršia vašu regeneráciu
Váš tréning sa blíži ku konci a vy ste dobre naladení, pretože ste v ňom rozbili svoje svaly. Dostali ste sa zo zóny pohodlia, tvrdo zatlačili a absolvovali vskutku kvalitný tréning. To, čo si teraz želáte je, aby vám plody vašej tvrdej práce nič nenarušilo.

Často si to ani neuvedomíte, no sami seba uberáte o potenciálne prírastky svalovej hmoty a sily tým, ako pristupujete k obdobiu po cvičení. Možno nevedomky robíte nasledujúce štyri chyby, ktorými si zhoršujete regeneráciu, práve počas ktorej sa obnovuje svalová hmota a buduje nová.

1. Podceňujete vychladnutie po docvičení
Pred tréningom by ste sa mali zahriať, po ňom zase postupne vychladnúť. Existuje štúdia, ktorá tvrdí, že proces postupného vychladnutia po cvičení ľahkou a pomerne krátkou kardiovaskulárnou aktivitou znižuje riziká poranení. Takisto sa tým vyplavujú odpadné látky metabolického procesu, znižuje sa teplota tela a zabraňuje sa tomu, že sa vám zníži tep srdca skôr ako sa stihnú stiahnuť cievy. Ak by ste po poslednej sérii zamierili rovno do sprchy, prišli by ste o tieto prospešné účinky. Stačí pritom len ďalších (minimálne) 5 minút na stacionárnom bicykli.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Nepijete dostatok vody
Už nepatrná dehydratácia zhorší stav vašej energie, myslenia i produktivity. Počas intenzívneho tréningu prídete o veľa vody, ktorú je potrebné doplniť. Možno sa po cvičení cítite unavení a myslíte si, že je to tou tvrdou prácou. Často však za to môže práve dehydratácia. Piť vodu musíte v dostatočnej miere pred tréningom, po ňom, ale aj počas neho. Pokiaľ necvičíte dlhšie ako hodinu a pol, postačí vám na to obyčajná voda. Tá podporí aj telesnú funkcie, ktoré vplývajú na regeneráciu tela po záťaži.

3. Po cvičení sa dostatočne nenajete
Aj keď možno po cvičení nie ste hladní, musíte pomerne rýchlo doplniť energiu a glykogénové zásoby sacharidmi, ideálne jednoduchými, ktoré sa strávia rýchlejšie. Tie je potrebné doplniť bielkovinami, ktoré podporia proces obnovy poškodených svalových vlákien a budovania nových. Optimálny pomer sacharidov k bielkovinám po tréningu je 3:1.

4. Nevenujete telu potrebný oddych
Ak cvičíte frekventovane, mali by ste sa po tréningu strániť fyzickej aktivite, ktorá je na telo mimoriadne namáhavá. Ak chcete, môžete si popoludní zdriemnuť. Najdôležitejšie zo všetkého však je, aby ste spali v noci aspoň sedem hodín bez prerušenia. Práve počas spánku sa totiž telo regeneruje najlepšie. A keď budete mať dostatok kvalitného spánku, podáte v ďalšom tréningu lepšie výkony. Navyše, aj váš imunitný systém bude silnejší.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist