SlovakFitness.sk

Tréning 27. 11. 2017

Tieto chyby súvisiace s tréningom zhoršia vašu regeneráciu

ikonka
Váš tréning sa blíži ku konci a vy ste dobre naladení, pretože ste v ňom rozbili svoje svaly. Dostali ste sa zo zóny pohodlia, tvrdo zatlačili a absolvovali vskutku kvalitný tréning. To, čo si teraz želáte je, aby vám plody vašej tvrdej práce nič nenarušilo.

Často si to ani neuvedomíte, no sami seba uberáte o potenciálne prírastky svalovej hmoty a sily tým, ako pristupujete k obdobiu po cvičení. Možno nevedomky robíte nasledujúce štyri chyby, ktorými si zhoršujete regeneráciu, práve počas ktorej sa obnovuje svalová hmota a buduje nová.

1. Podceňujete vychladnutie po docvičení
Pred tréningom by ste sa mali zahriať, po ňom zase postupne vychladnúť. Existuje štúdia, ktorá tvrdí, že proces postupného vychladnutia po cvičení ľahkou a pomerne krátkou kardiovaskulárnou aktivitou znižuje riziká poranení. Takisto sa tým vyplavujú odpadné látky metabolického procesu, znižuje sa teplota tela a zabraňuje sa tomu, že sa vám zníži tep srdca skôr ako sa stihnú stiahnuť cievy. Ak by ste po poslednej sérii zamierili rovno do sprchy, prišli by ste o tieto prospešné účinky. Stačí pritom len ďalších (minimálne) 5 minút na stacionárnom bicykli.

2. Nepijete dostatok vody
Už nepatrná dehydratácia zhorší stav vašej energie, myslenia i produktivity. Počas intenzívneho tréningu prídete o veľa vody, ktorú je potrebné doplniť. Možno sa po cvičení cítite unavení a myslíte si, že je to tou tvrdou prácou. Často však za to môže práve dehydratácia. Piť vodu musíte v dostatočnej miere pred tréningom, po ňom, ale aj počas neho. Pokiaľ necvičíte dlhšie ako hodinu a pol, postačí vám na to obyčajná voda. Tá podporí aj telesnú funkcie, ktoré vplývajú na regeneráciu tela po záťaži.

3. Po cvičení sa dostatočne nenajete
Aj keď možno po cvičení nie ste hladní, musíte pomerne rýchlo doplniť energiu a glykogénové zásoby sacharidmi, ideálne jednoduchými, ktoré sa strávia rýchlejšie. Tie je potrebné doplniť bielkovinami, ktoré podporia proces obnovy poškodených svalových vlákien a budovania nových. Optimálny pomer sacharidov k bielkovinám po tréningu je 3:1.

4. Nevenujete telu potrebný oddych
Ak cvičíte frekventovane, mali by ste sa po tréningu strániť fyzickej aktivite, ktorá je na telo mimoriadne namáhavá. Ak chcete, môžete si popoludní zdriemnuť. Najdôležitejšie zo všetkého však je, aby ste spali v noci aspoň sedem hodín bez prerušenia. Práve počas spánku sa totiž telo regeneruje najlepšie. A keď budete mať dostatok kvalitného spánku, podáte v ďalšom tréningu lepšie výkony. Navyše, aj váš imunitný systém bude silnejší.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu


Mohlo by vás zaujímať:
6-tipov-ktore-vam-zvysia-efektivitu-treningu6 tipov, ktoré vám zvýšia efektivitu tréningutrening-ktorym-znicite-ramena-a-podporite-ich-dalsi-rastTréning, ktorým zničíte ramená a podporíte ich ďalší rastco-je-aktivna-regeneracia-a-preco-je-dolezitaČo je aktívna regenerácia a prečo je dôležitá? doska-plank-styri-pozitiva-z-kazdodenneho-cviceniaDoska (plank) – štyri pozitíva z každodenného cvičenia ako-z-vas-posilnovanie-urobi-lepsieho-cyklistuAko z vás posilňovanie urobí lepšieho cyklistu?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist