Výživa

Ako sa nestať obeťou pomalého metabolizmu

24. júla 2015
Ako sa nestať obeťou pomalého metabolizmu
Slovo metabolizmus predstavuje množstve energie, ktorú spotrebuje telo, resp. množstvo kalórií, ktoré spáli behom dňa. Ide o tému, ktorá je pre mnohých ľudí problematická. Nemusíte sa však stať obeťami pomalého metabolizmu, ak si pozriete naše tipy na jeho zvýšenie.

Mnoho ľudí viní za nezdary pri chudnutí práve pomalý metabolizmus. S pojmom „pomalý metabolizmus“ však manipulujú predovšetkým spoločnosti, ktoré vám ponúkajú širokú paletu suplementov na jeho zvýšenie. Ak si však myslíte, že schudnete len vďaka ním, tak ste na omyle. Radšej sa pokúste najskôr zlepšiť základné veci a pozrite si nasledujúcich šesť tipov, ktoré vás dovedú k lepším výsledkom:

1. Posilňujte s činkami a budujte svaly

Cvičenie s činkami zvyšuje váš metabolizmus aj v čase, kedy necvičíte. Odborníci odhadujú, že ho máte zvýšený až 39 hodín po tréningu. Deje sa tak preto, lebo telo sa zotavuje z náročných podmienok, ktorým bolo vystavené pri posilňovaní.

S ním úzko súvisí aj proces budovania svalovej hmoty. Na to by ste sa mali zamerať, ak chcete ľahšie chudnúť a udržovať sa v lepšej forme. Čím viac svalov totiž máte, tým je rýchlejší aj váš metabolizmus. Kilogram svalovej hmoty navyše spáli asi 50-100 kalórií navyše. A nemusíte sa báť, svaly sa nemenia na tuky...

2. Robte vysoko intenzívny intervalový tréning

Pravidelný kardio tréning v miernej intenzite zvyšuje váš metabolizmus, ale keď s ním skončíte, metabolizmus sa rýchlo vráti do bežnej úrovne. Ak však skúsite vysoko intenzívny intervalový tréning, bude metabolizmus zvýšený aj hodiny po ňom. Telo bude totiž vyčerpané a bude sa snažiť zotaviť z intenzívnejšej námahy.

-- Páľte tuky efektívne! Skúste vysoko intenzívny intervalový tréning

3. Konzumujte bielkoviny

Dostatočný príjem bielkovín vás pomôže nasýtiť, pričom bielkoviny majú väčší termogenický efekt ako iné makroživiny, pretože sú ťažšie stráviteľné. Pri ich trávení teda telo vynakladá viac energie, čo znamená, že spálite viac kalórií. Preto by malo každé vaše jedlo obsahovať aj bielkoviny.

4. Jedzte 5-6 menších „skutočných“ jedál denne

Hladovanie váš metabolizmus spomaľuje, pretože ten prechádza do akéhosi ochranného režimu. Spomaľuje ho aj dlhé čakanie na jedlo. Preto by ste mali jesť každé 2-3 hodiny, čo predstavuje asi 5-6 jedál denne. Ich trávením zrýchlite metabolizmus.

Mali by ste pritom jesť menšie porcia dbať na to, aby ste jedli „skutočné“ potraviny, teda nespracované jedlá, ktoré sú najbližšie svojej prirodzenej forme – ovocie, zelenina, celozrnné produkty, mäsové výrobky a vajcia. Vyhnite sa sladkostiam, čipsom , polotovarom či iným spracovaným a nezdravým jedlám.

5. Pite vodu a zelený čaj

Voda je podceňovaná, ale pritom veľmi dôležitá pri ceste za štíhlym a zdravým telom. Okrem iných výhod tiež zrýchľuje metabolizmus a tlmí pocity hladu. Nemecká štúdia dokonca prišla na to, že dodatočného 1,5 litra vody denne spáli ročne asi 17 400 kalórií navyše. To sa zhruba rovná úbytku piatich kilogramov.

Jedným z najlepších spôsobov ako zvýšiť metabolizmus tekutou formou je aj pitie zeleného čaju, ktorý vie počas 24-hodinového obdobia zvýšiť bazálny metabolizmus až o 4 %. Tri až päť šálky denne dokážu spáliť dodatočných 70 kalórií a zelený čaj navyše predchádza uchovávaniu tukových buniek a redukuje apetít.

6. Vyhnite sa stresu a meditujte

Stres v dávnej dobe bol dôležitý, pretože spomalil metabolizmus, aby človek prežil. Naše telá sú rovnaké, ale doba je iný. Stresujeme sa z práce či školy, ale pritom v skutočnosti žijeme v bezpečnej dobe. Stres je zlý a spôsobuje aj pokles metabolizmu.

Na uvoľnenie by ste mohli skúsiť venovať sa denne meditácií alebo skúsiť navštevovať hodiny jogy. Dostatočný spánok tiež pomáha znižovať stres a keď už sa do stresujúcej situácie dostanete, pokúste sa uvoľniť dýchaním zhlboka.

-- Meditácia a cvičenie

Letný režim, pôvodne z 24.5.2013.