InstagramFacebookYoutube
Motivácia

Meditácia a cvičenie

16. júla 2017
Meditácia a cvičenie
Cvičenie. Je tu predovšetkým preto, aby sme si vylepšili zdravie a náš fyzický vzhľad. Prináša so sebou aj zlepšenie mentálnej stránky človeka, hlavne nárast pocitu šťastia a sebadôvery. K lepšiemu mentálnemu zdraviu však prospieva aj meditácia. A tá má vplyv aj na cvičenie.

Kým cvičenie vám dokáže povzbudiť energiu a náladu uvoľňovaním endorfínov, pravidelná meditácia vám pomáha relaxovať a ovplyvňuje časť mozgu, ktoré je spojená s pocitmi šťastia. Výskumy tiež dokázali, že meditácia pomáha uvoľniť myseľ a telo, uvoľniť napätie, stres a podporiť pocity blaženosti.

Meditovanie vás núti sústrediť sa na dýchanie, čo znižuje srdcový tep a zvyšuje vašu koncentráciu. Navyše, meditácia znižuje hladinu kortizolu, hormónu, ktorý nie je spojený len so stresom, ale aj s prejedaním a obmedzovaním rastového potenciálu u svalov.

Článok pokračuje pod reklamou


Mnoho cvičencov urobí správnu voľbu, ak meditáciu zaradí pred svoju tréningovú jednotku. Dokáže totiž ovplyvniť spôsob, akým budete schopní absolvovať váš tréning. Pri sústredení na dýchanie a svaly, ktoré budú precvičované, dodáte vášmu telu sústredenú energiu potrebnú pre poriadne cvičenie.

Zvyknúť si na príkladnú meditáciu nie je ľahké, ale trpezlivosť sa vyplatí. Najťažšie je udržať myšlienky sústredené a nenechať sa vyrušovať pomyslením na problémy, ktoré vás v živote postihujú. Pred posilňovaním sa treba snažiť sústrediť aj na konkrétnu svalovú skupinu, najlepšie sa to dosiahne napnutím svalu pri nádychu a jeho uvoľnením pri výdychu.

Nemusíte sa však sústrediť len na svaly. Ak máte horšie obdobie a chcete sa povzbudiť, myslite na vaše ciele. Ak ste trebárs unavený a cítite sa slabo, opakujte si v duchu napríklad: „Som silný a dnes budem poctivo makať.“

Takáto jednoduchá meditácia môže byť robená kdekoľvek, aj v aute pred odchodom do posilňovne alebo aj vtedy, keď už v nej ste. Seďte pri nej vzpriamene, nadýchnite sa z hlboká a pomaly vydychujte. Zatvorte oči a sústreďte sa asi päť minút len na svaly alebo vaše ciele. Časom túto dobu môžete predĺžiť na desať minút.

Spojením vašej mysle a tela môžete dostať vašu tréningovú snahu na novú úroveň. Skúste to, ale nevzdávajte sa. Ako väčšina vecí v živote, aj meditácia potrebuje čas a tréning. Držte sa jej a určite sa do toho časom dostanete.

Tento článok bol pôvodne vydaný: 14.4.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist