Depresia je veľmi bežná psychická porucha, ktorá ovplyvňuje skoro sedem percent obyvateľov Spojených štátov amerických, a ktorou podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí viac ako 300 miliónov ľudí na svete.
Výskumníci z austrálskeho neziskového združenia Black Dog Institute odhalili zaujímavý fakt, že stačí cvičiť len hodinu týždenne, aby sa riziko depresie výrazne obmedzilo. Nezávisí pritom na tom, v akej intenzite jednotlivec cvičí.
Liečba tejto psychickej choroby zvyčajne zahŕňa okrem terapií aj lieky, ktoré však nie sú ideálnym riešením. Práve preto spomínaný inštitút vlani spustil mesačnú kampaň, aby podporoval ľudí k cvičeniu, ktoré nie len predchádza depresii, ale ju aj lieči.
Na samotnej štúdii sa podieľali aj iné inštitúcie vo svete, vrátane univerzít a zdravotníckych inštitúcii v Spojenom kráľovstve, Austrálii a Nórsku. Tím okolo profesora Samuela Harveyho študoval údaje získané od 33 908 dospelých Nórov, ktorí boli sledovaní 11 rokov.
Výskum začínal hypotézou, že cvičenie je prospešné v liečbe depresie. Zistenie ju potvrdili s tým, že už len relatívne malé množstvo cvičenia má na ľudí pozitívny vplyv. Značné výsledky prinesie už spomínaná hodina cvičenia týždenne.
Nórski vedci odhalili, že ľudia, ktorí vôbec nevenujú úsilie cvičeniu alebo športovaniu, majú o 44 % vyššie riziko rozvoja depresie ako tí, ktorí cvičia len hodinu až dve týždenne. Nie je teda náhodné, že sa depresie rozmáha v dobe, kedy sa štandardom stal sedavý spôsob života.
„Výsledky tejto štúdie zdôrazňujú obrovský potenciál zahrnutia cvičenia do plánov liečby mentálnych porúch,“ dodal profesor Harvey.
Čítať ďalší článok:
Päť tipov, ktoré každej žene pomôžu posilniť zdravie Zdieľať na Facebooku