Väčšinu ľudí postretne v strede dňa energetická kríza a sú podstatne menej produktívni ako počas doobedia. Venovať čas krátkemu zdriemnutiu však dokáže pomôcť prekonať popoludňajšie výzvy či už v pracovnom alebo súkromnom živote výrazne ľahšie.
Dôležitá praktika je to predovšetkým pre ľudí, ktorí nespávajú dostatočne dlho. A tých je väčšina. Potrebujeme spať aspoň sedem hodín, pričom mnohí spia šesť a menej. Tým sa zvyšuje význam popoludňajšieho zaľahnutia do postele alebo krátkemu spánku na gauči či inom pohodlnom mieste.
Vedci zistili, že veľmi krátke zdriemnutie zlepšuje kognitívnu pozornosť a mentálnu kapacitu človeka. To platí už pre prípady, keď zavriete oči len na 10 minút. Ak ich zavriete popoludní na 20 minút, zvýši sa vám energia pre zvyšok dňa. Ak si pospíte hodinu, exponenciálne sa zlepší činnosť mozgu. Ide teda všetko o pozitíva, ktoré potešia pracovníkov i študentov.
Nejaké časy už sme spomenuli, ale poďme si teraz dať odpoveď na to, koľko minút by ste mali zdriemnutiu venovať. Vedci skúmajúci viac ako 2000 gréckych mužov a žien priši na to, že ideálna dĺžka je 30 minút, aby ste čerpali čo najviac pozitívnych účinkov v každom smere.
Len 30 minút stačí, aby ste si vyhradili čas v rozvrhu na zdriemnutie. Následne budete čerpať vyššie spomenuté benefity a zároveň o 30 percent znížite riziko úmrtia na následky problémov so srdcom.
Čítať ďalší článok:
Kedy by mali ženy venovať svoj čas kardio tréningu? Zdieľať na Facebooku