SlovakFitness.sk

Výživa 03. 04. 2018

Je nízkosacharidová, vysokotučná diéta lepšia ako nízkotučná?

ikonka
Keď príde reč na stravu, najnegatívnejšiu povesť majú tuky. Preto si veľa ľudí myslí, že ak by sa mala obmedzovať jedna makroživina, mali by to byť práve tuky. Vedci však už viackrát poukázali na to, že aj oni majú význam pre fungovanie tela.

Niekoľko štúdií tiež zistilo, že nízkotučná diéta podporuje chudnutie menej efektívne ako nízkosacharidová diéta s väčším príjmom tukov. Medicínsky žurnál Lancet však prišiel aj so zistením, že diéta s vyšším príjmom tukov chráni lepšie pred úmrtnosťou ako nízkotučná diéta.

Väčšina ľudí si myslí, že diéta s vyšším príjmom tukov zvyšuje riziko rozvoja srdcovocievnych ochorení a tým pádom aj smrti. Zistilo sa však, že práve nízkotučná diéta zvyšuje toto riziko.

Štúdia zahŕňala 135 000 dospelých ľudí z 18 krajín a piatich kontinentov. Zistilo sa, že s vyšším rizikom smrti bola viac spojená diéta s nízkym obsahom tukov a vysokým obsahom sacharidov. Nebola však spojená s vyšším rizikom rozvoj srdcovocievnych ochorení.

Aj výživoví experti veria, že nízkotučná diéta, ktorá obsahuje viac sacharidov, je menej vhodná pri chudnutí ako nízkosacharidová diéta. Tá má okrem podpory chudnutia aj ďalšie výhody: podporuje dlhovekosť a bojuje s chorobami, znižuje riziko obezity, zlepšuje absorpciu v tukoch rozpustných vitamínov, zlepšuje hormonálnu rovnováhu, podporuje reprodukčné zdravie, podporuje kognitívne, neurologické zdravie a predchádza depresii a demencii.

Naopak, s nízkotučnou diétou sú spojené tieto riziká: nízka hladina energie vyplývajúca s nižšej schopnosti regenerovať sa z fyzických aktivít, akou je aj cvičenie, zvýšená chuť do jedla, riziko cukrovky, riziko neplodnosti a hormonálnej nerovnováhy, žalúdočné komplikácie, problémy so spánkom, nervozita a depresia, kognitívne poruchy (slabá koncentrácia, pamäť, pozornosť), nedostatočná absorpcia vitamínov (hlavne A, D, E a K).

Oznam: Od 2. júla do 2. septembra vám budeme v letnom režime prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už zabudnuté. Úplne nové články prídu na rad opäť od 3. septembra.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
jedna-jednoducha-zmena-k-nizsej-vaheJedna jednoduchá zmena k nižšej váhe mate-problem-schudnut-moze-to-byt-prekyslenim-organizmuMáte problém schudnúť? Môže to byť prekyslením organizmu najlepsie-zdroje-vlakninyNajlepšie zdroje vlákniny co-o-vas-hovori-vase-oblubene-jedloČo o vás hovorí vaše obľúbené jedlo ryza-biela-je-dobra-hneda-este-lepsiaRyža - biela je dobrá, hnedá ešte lepšia
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist