InstagramFacebookYoutube
Tréning

Eliptický trenažér vs. bežecký pás. Čo je lepšie?

30. apríla 2018
Eliptický trenažér vs. bežecký pás. Čo je lepšie?
Eliptický trenažér a bežecký pás sú dva bežné kardio stroje, ktoré nájdete v každej posilňovni, ale ktoré sa dajú zakúpiť aj do domácnosti. Ktorý by ste však mali uprednostniť? Oba sme pre vás porovnali.

Bežecký pás

Výhody: Na páse môžete chodiť, zľahka behať i šprintovať. Môžete behať rovno i do kopca. Napodobňuje prirodzený pohyb a dokáže efektívne páliť tuky. Navyše, beh a chôdza preukázane posilňujú kosti. Takisto sa pri nich posilňujú svaly, ktoré vedú k lepšiemu držaniu tela a menším problémom s bolesťou v krížoch.

Nevýhody: Pri páse dochádza k záťaži kĺbov a chrbtice, preto sa treba poriadne zahriať a nosiť vhodnú obuv. Intenzívne cvičenie je na ňom aj rizikové – stačí šliapnuť vedľa a môže nastať až pád. Nevýhodou tých lacnejších modelov je užší pás, ktorý môže viesť k svalovej nerovnováhe a problémom s držaním tela. Pre mnohých ľudí dokáže byť ťažké vydržať behať na bežeckom páse dlhšie. Pre tých, čo bývajú v byte na poschodí, môže byť problémom pri niektorých modeloch aj hlučnosť.

Článok pokračuje pod reklamou


Nevýhodou je tiež to, že pásy sú zvyčajne veľmi rozmerné a náročné na priestor. Ak niektorý model kupujete, overte si v dostupných porovnaniach jeho presné rozmery a počítajte s nutnosťou vyčlenenie veľkého priestoru.

Eliptický trenažér

Výhody: Za dve hlavné výhody eliptického trenažéra možno považovať fakt, že napodobňuje pohyb behania bez toho, aby nárazmi zaťažoval kĺby, a skutočnosť, že na ňom pákami môžete precvičiť aj hornú časť tela. Plusom je, že sa môžete šliapať dozadu, čím aktivujete iné svaly a viac precvičíte zadné stehenná svaly. Takisto je cvičenie na ňom subjektívne vnímané ako ľahšie a neruší ani susedov pod vami.

Nevýhody: Eliptický trenažér nie je až taký dynamický a neumožňuje vám až také variácie rýchlosti a náklonu ako bežecký pás. Zároveň pri ňom ľahšie využijete silu zotrvačnosti alebo hmotnosť vášho tela (kmitaním zo strany na stranu) na to, aby ste si cvičenie uľahčili a tým pádom znížili aj jeho užitočnosť.

Spálené kalórie a záver

Hodina na bežeckom páse dokáže v závislosti na niekoľkých faktorov spáliť približne 700 až 870 kalórií. Hodina na eliptickom trenažéri v priemere vedie k spáleniu 760 až 780 kalórií. Bežecký pás tak môže mať v tomto smere jemnú výhodu.

Štúdia z Vysokej školy v Dubline však preukázala, že pokiaľ ide o zvýšenú aeróbnu kapacitu a spaľovanie tukov, cvičenie na bežeckom páse a eliptickom trenažéri v podobnej tréningovej intenzite viedlo k podobným fyziologickým zmenám počas 12-týždňového programu.

Záverom by tak mohlo byť konštatovanie, že oba kardiovaskulárne stroje môžu byť efektívnym nástrojom pre chudnutie. Výhodou eliptického trenažéri pritom je, že nezaťažuje tak kĺby a jeho riziko zranenia je nižšie. Aj využívanie a striedanie oboch je však veľmi dobrou voľbou, pretože vás ochráni pred monotónnosťou.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist