Štúdia, ktorú viedla Carolyn Parkinsonová, asistentka profesora psychológie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles, ukázala, že mozgové vlny skutočne dokážu zobraziť, aký je medzi dvoma ľuďmi vzťah.
Ľudia sa už odnepamäti snažili zodpovedať otázku, čo je základom priateľstva. Sú nám naši kamaráti jednoducho podobní? Sú nimi, pretože pochádzajú z rovnakého zázemia? Sú priateľstva motivované inštinktmi, sociálnou hierarchiou alebo inteligenčnou podobnosťou?
Podľa spomínaného výskumu majú ľudia tendenciu spájať sa s osobami, ktorých mozog odpovedá podobným spôsobom na rovnaké predložené stimuly.
Do experimentu sa zapojilo 279 vysokoškolákov, ktorí vypĺňali dotazník o svojich priateľstvách. Následne výskumníci dali dokopy osoby, ktoré sa vzájomne označili za priateľov.
Z toho vzišlo 42 účastníkov, ktorí boli skúmaní ďalej. Vedci im ukázali sériu 14 videí (každému v rovnakom poradí) a magnetickou rezonanciou sledovali aktivitu ich mozgu. Následne sa pozreli na výsledky kamarátskych párov a došli k záveru.
Analýza potvrdila, že priatelia mali najpodobnejšiu neurálnu odozvu a aktivita ich mozgov naznačovala kompatibilné emocionálne reakcie, pozornosť lákajúcu odozvu a odôvodňovanie určitých situácií.
Prečo tomu tak je? Vedci si myslia, že by to mohlo byť kombináciou toho, že vyhľadávame ľudí, ktorí sú nám podobní, a zároveň upravujeme naše vnímanie tak, aby lepšie pasovalo v novo budovaných sociálnych vzťahoch.
Čítať ďalší článok:
Úspech a lepší život: Prehľad článkov, ktoré vám pomôžu rásť (22. týždeň 2018) Zdieľať na Facebooku