Mnoho ľudí, ktorí pravidelne fajčia cigarety, sa odvolávajú na starých ľudí, ktorí fajčili celý život a predsa nemali žiadne zdravotné problémy. Vedci však dokázali, že ide len o veľmi zriedkavé výnimky.
Dve nové štúdie preukázali, že fajčiari sa dožívajú vo všeobecnosti podstatne nižšieho veku ako nefajčiari. Presné číslo? V priemere zomrie fajčiar o 12 rokov skôr ako jeho priateľ, ktorý sa rozhodol na cigarety nenahovoriť.
Ľudia, ktorí fajčia, sú až šesťkrát náchylnejší na utrpenie infarktu a riziko narastá s počtom cigariet vyfajčených denne. Zvýšené riziko zdravotných problémov majú pritom ja pasívni fajčiari, ktorí sú cigaretovému dymu vystavení pravidelne.
Okrem srdcovocievnych problémom spôsobuje fajčenie aj chronické pľúcne problémy, pričom nezriedkavá je rakovina pľúc, či iné druhy rakoviny. Šanca, že sa mladá osoba dožije 80. roku života je 70% pre nefajčiarov a iba 35% u fajčiarov. Dáta pochádzajú z amerického prostredia.
Tabakové výrobky sú návykové a skončenie s fajčením je náročné. Cena ukončenia tohto neduhu je však výhodná. Aj tí, ktorí do 44 roka prestali fajčiť, zvýšili podstatne dĺžku svojho života a tí, ktorým sa to podarilo do 34. roka, sa dokonca priblížili dĺžke života nefajčiarov.
Čítať ďalší článok:
Tréningové fitness tipy (13.) Zdieľať na Facebooku