Pre ženy

Čo je to CBD olej a je pre vás dobrý?

22. decembra 2018
Čo je to CBD olej a je pre vás dobrý?
Možno ste už o ňom počuli, ale pravdepodobne nie. Pár kvapiek môžete pridať do svojho nápoja či nakvapkať priamo pod jazyk. Reč je o CBD oleji, ktorý pochádza z konope a ktorý sa na západe teší popularite najmä medzi ženami. Ale využívajú ho, samozrejme, aj muži.

Na úvod by bolo najlepšie charakterizovať, o čo vlastne ide. CBD predstavuje skratku pre Cannabidiol, čo je jedna z viac ako 80 chemických látok, ktoré produkuje konope. CBD olej je podobným extraktom ako trebárs populárny MCT olej, ktorý sa získava z kokosu.

Ide o nepsychoaktívny kanabinoid, takže sa nemusíte báť, že po jeho príjme dopadnete rovnako, ako keby ste fajčili marihuanu. Je netoxický a bez vedľajších efektov vykazuje antioxidačné účinky. Už je teda dostatočne naznačené, že má potenciál byť pre vás prospešný.

Okrem toho, že posilňuje imunitný systém, ho ľudia najčastejšie využívajú preto, lebo znižuje vnímanie bolesti. Takisto pôsobí pozitívne na redukovanie stresu a napätia, znižuje depresívne stavy i zápalové procesy v tele.

Z nedávneho prieskumu HelloMD sa zistilo, že 42% ľudí, ktorí CBD olej užívajú, prestali užívať tradičné lieky, ako Tylenol či Vicodin. Až 80 % opýtaných pritom tento produkt označilo za veľmi alebo extrémne efektívny.

Mnohé prospešné účinky sa už dokonca podarilo potvrdiť aj vedcom. Niekoľko štúdií ukázalo, že CBD olej znižuje chronickú bolesť, pričom pri jeho užívaní nehrozí vytvorenie si tolerancie, ako u iných liekov. Pomáha ľuďom s nervovou bolesťou, artirídou či svalovými kŕčmi.

Ďalšie štúdie potvrdili, že má schopnosť znižovať zápaly, a tak pomáha aj pri ochoreniach, ako sú astma, lupus, skleróza multiplex či celiakia. Výskumníci tiež zistili, že CBD znižovalo symptómy u ľudí trpiacich schizofréniou.

Všetko znie tak dobre, ale skutočne neexistujú aj vedľajšie účinky? Momentálne sa ich vedcom nepodarilo zistiť. Je však potrebné dať si pozor na to, či kupujete kvalitný produkt. Inak sa však CBD olej považuje za bezpečný, hoci nie je známe, aký efekt by mohlo mať jeho dlhodobé užívanie.