InstagramFacebookYoutube
Výživa

Ktoré fermentované jedlá pridať do stravy a prečo?

01. marca 2019
Ktoré fermentované jedlá pridať do stravy a prečo?
To, čo jete, má veľký vplyv na to, ako sa cítite. A už aj vedci potvrdili, že by vám častejší príjem fermentovaných, resp. kvasených potravín mohol pomôcť k uvoľneniu a k porazeniu mentálnych problémov.

Okrem tohto vplyvu majú fermentované potraviny pozitívny vplyv aj na zdravie tráviaceho systému. Telo vďaka tomu aj efektívnejšie spaľuje tuky a buduje svaly. Ak by ste aj vy chceli čerpať takéto prospešné účinky, vyskúšajte do svojej stravy zaradiť nasledujúce jedlá:

1. Tempeh
Ide o pokrm vytváraný zo sóje, ktorý svoje tradičné miesto našiel v indonézskej kuchyni. Obľúbený je aj u ľudí, ktorí nejedia mäso. Ide o jemne zdravšiu alternatívu k tofu, ktorá obsahuje menej tukov a prešla menej intenzívnym procesom spracovania. Ide o vcelku všestranný pokrm, ktorý môžete jesť ako náhradu jedla i ako súčasť šalátov.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Kimči
Toto kórejské jedlo je tradične vytvárané hlavne z čínskej kapusty, reďkoviek, cibule a cesnaku. Preto obsahuje veľa antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom a spomaľujú proces starnutia. Dá sa jesť samotne, ale aj ako príloha k jedlám. Na raňajky oň môžete obohatiť volské oko. Kimči sa dá vytvoriť aj doma a skladovať ho môžete v chladničke.

3. Kyslá kapusta
Táto klasika z kontinentálnej Európy je populárna aj v našich končinách. Ide len o kvasenú kapustu, ktorá je chutná, osviežujúca a plná dobrých baktérií. Obsahuje veľa flavonoidov, a tak je prospešná pre srdcovo-cievne zdravie. Možno ste to ešte neskúšali, ale veľmi chutné je, keď ňou obohatíte napríklad párok v rožku.

4. Kefír
Fermentované mlieko sa u nás vcelku teší popularite, je chutné a obsahuje veľa bielkovín a vápnika. Dá sa urobiť aj doma a môže sa skladovať v chladničke. Kefír posilňuje imunitu, podporuje zdravé prostredie pre prospešné baktérie, zlepšuje trávenie a stav kostí. Keďže je plný kazeínu, je ideálny aj ako nápoj pred spaním u ľudí, ktorí sa snažia budovať alebo zachovať svalovú hmotu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist