Okrem tohto vplyvu majú fermentované potraviny pozitívny vplyv aj na zdravie tráviaceho systému. Telo vďaka tomu aj efektívnejšie spaľuje tuky a buduje svaly. Ak by ste aj vy chceli čerpať takéto prospešné účinky, vyskúšajte do svojej stravy zaradiť nasledujúce jedlá:
1. Tempeh
Ide o pokrm vytváraný zo sóje, ktorý svoje tradičné miesto našiel v indonézskej kuchyni. Obľúbený je aj u ľudí, ktorí nejedia mäso. Ide o jemne zdravšiu alternatívu k tofu, ktorá obsahuje menej tukov a prešla menej intenzívnym procesom spracovania. Ide o vcelku všestranný pokrm, ktorý môžete jesť ako náhradu jedla i ako súčasť šalátov.
2. Kimči
Toto kórejské jedlo je tradične vytvárané hlavne z čínskej kapusty, reďkoviek, cibule a cesnaku. Preto obsahuje veľa antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom a spomaľujú proces starnutia. Dá sa jesť samotne, ale aj ako príloha k jedlám. Na raňajky oň môžete obohatiť volské oko. Kimči sa dá vytvoriť aj doma a skladovať ho môžete v chladničke.
3. Kyslá kapusta
Táto klasika z kontinentálnej Európy je populárna aj v našich končinách. Ide len o kvasenú kapustu, ktorá je chutná, osviežujúca a plná dobrých baktérií. Obsahuje veľa flavonoidov, a tak je prospešná pre srdcovo-cievne zdravie. Možno ste to ešte neskúšali, ale veľmi chutné je, keď ňou obohatíte napríklad párok v rožku.
4. Kefír
Fermentované mlieko sa u nás vcelku teší popularite, je chutné a obsahuje veľa bielkovín a vápnika. Dá sa urobiť aj doma a môže sa skladovať v chladničke. Kefír posilňuje imunitu, podporuje zdravé prostredie pre prospešné baktérie, zlepšuje trávenie a stav kostí. Keďže je plný kazeínu, je ideálny aj ako nápoj pred spaním u ľudí, ktorí sa snažia budovať alebo zachovať svalovú hmotu.
Čítať ďalší článok:
Jeden jednoduchý trik, ktorý vám zefektívni váš tréning Zdieľať na Facebooku