SlovakFitness.sk

Suplementy 02. 08. 2017

Rizikové kombinácie šiestich doplnkov výživy

ikonka
Vo svoje existuje veľa rôznych doplnkov výživy, či už na podporu svalového rastu, spaľovania tukov alebo všeobecného zdravia. Niektoré z nich však nie je dobré kombinovať s inými suplementmi alebo liekmi.

V tomto článku sa zameriame na šesť dostupných doplnkov výživy s rôznymi účinkami, ktoré sú síce prospešné, ale v kombinácie s niektorými liečivami či doplnkami sa stávajú nebezpečné. Vyhnite sa týmto kombináciám, buďte obozretní a vyhnete sa aj problémom.

1. Rybí olej

Rybí olej je užitočný doplnok výživy z viacerých hľadísk, ale má aj svoje nevýhody, ak je kombinovaný s doplnkami herbálneho pôvodu, ktoré spomaľujú zrážanlivosť krvi (napr. ginkgo). Vtedy hrozí krvácanie. Tiež kombinácia s liekmi na liečenie vysokého krvného tlaku ho môže znížiť až príliš a znižuje aj efektivitu antikoncepcie vo forme liekov.

2. Vápnik

Suplementy s obsahom vápnika dokážu znížiť efektivitu absorpcie mnohých orálne prijímaných liekov, vrátane liekov na predpis, ktoré bojujú proti osteoporóze, či rôznych antibiotík. Preto by ste sa mali poradiť s doktorom, ak užívate kalcium a prepisuje vám nejaký liek alebo ak užívate dlhodobo nejaké liečivo a chcete si dopĺňať úroveň vápnika.

3. Vitamín D

Vitamín D môže výrazne znížiť efektívnosť lieku atorvastatin, ktorý slúži na zníženie hladiny cholesterolu. Nie je to však jediná kombinácia, pri ktorej je vitamín D skôr na škodu. Jeho kombinácia s diuretikami môže vyústiť do nadbytočného množstva kalcia v tele, čo môže spôsobiť problémy s obličkami.

4. Melatonín

Melatonín sa používa na upokojenie a podporu spánku, takže ak ho budete užívať s inými sedatívami, môže spôsobiť prílišnú ospalosť. Takisto spomaľuje zrážanie krvi, takže v kombinácii s liekmi ako heparin alebo warfarin môže zvýšiť šancu vzniku modrín a krvácania. Ak užívate lieky na kontrolu krvného tlaku, vtedy ho tiež vynechajte.

5. Echinacea

Doplnkový produkt Echinacea má schopnosť stimulovať imunitný systém, ale môže priniesť aj nežiaduce účinky, ak je skombinovaná s liekmi, ktoré pri liečení chorôb oslabujú imunitný systém, ako napríklad steroidný hormón prednison. Obzvlášť nebezpečný je pre pečeň.

6. Stimulačný spaľovač tukov

Ak užívate spaľovať tukov so stimulačnými účinkami (napr. kofeín, synefrín), môžete už pociťovať nejaké vedľajšie účinky v menšej miere. Nebezpečné sa však stávajú hlavne vtedy, ak skombinujete spaľovač na váze kofeínu či synefrínu s predtréningovým stimulantom. Vystavujete sa riziku dehydratácie i vážnych srdcovocievnych porúch.

Článok bol pôvodne vydaný: 6.8.2013.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
vytunujte-si-suplementy-iii-kofein-a-rybi-olejVytunujte si suplementy III. – kofeín a rybí olej vytunujte-si-suplementy-ii-vitaminy-a-mineralyVytunujte si suplementy II. – vitamíny a minerályvytunujte-si-suplementy-i-srvatkove-proteinyVytunujte si suplementy I. – srvátkové proteínyv-com-tkvie-sila-podcenovaneho-magneziaV čom tkvie sila podceňovaného magnézia? aminokyseliny-bcaa-zaklady-pre-zaciatocnikovAminokyseliny BCAA - Základy pre začiatočníkov
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist