Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Suplementy 18. 09. 2019

Môžu doplnky výživy pomôcť ľuďom s depresiou?

ikonka
Z celosvetového hľadiska čelíme vzostupu dvoch ochorení, ktoré postihujú naše telo a dušu – obezity a depresie. Keďže u ľudí s obezitou je riziko depresie väčšie, vedci sa rozhodli pozrieť na to, či ju dokážu eliminovať zmeny v strave.

Výskumníci univerzít z Veľkej Británie, Holandska, Španielska a Nemecka sa pozreli na to, či doplnky výživy a zmeny v stravovaní dokážu mať pozitívny vplyv na liečbu depresie u ľudí s nadváhou alebo obezitou. Závery zverejnili v roku 2019 v žurnále JAMA.

Záverom štúdie je, že kým určité zmeny v stravovaní by mohli byť nápomocné, v prípade doplnkov výživy sa žiaden pozitívne efekt nepreukázal.

Výskum sa zameral na 1025 subjektov z vyššie uvedených krajín, ktorých index telesnej hmotnosti (BMI) bol vyšší ako 25, čiže mali buď nadváhu alebo obezitu. Po špeciálnom posúdení mali všetky subjekty vysoké riziko rozvoja depresie.

Výskumníci následne náhodne vybrali polovicu dobrovoľníkov, ktorí denne užívali doplnky výživy, vrátane kyseliny listovej, vitamínu D, omega-3 mastných kyselín, zinku a selénu. Druhá polovica užívala placebo.

Po roku sa zistilo, že suplementy nemali žiaden ochranný vplyv v prevencii voči depresii v porovnaní s placebom.

V štúdii tiež bola jedna polovica účastníkov vedená k zlepšeniu svojich výživových zvykov. U nich boli výsledky z hľadiska prevencie depresie pozitívnejšie, ale nie významne. Dáva to však nádej, že by budúce štúdie mohli zistiť, či niektoré zmeny v stravovaní nebudú pri prevencii efektívnejšie.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist