Výskumníci univerzít z Veľkej Británie, Holandska, Španielska a Nemecka sa pozreli na to, či doplnky výživy a zmeny v stravovaní dokážu mať pozitívny vplyv na liečbu depresie u ľudí s nadváhou alebo obezitou. Závery zverejnili v roku 2019 v žurnále JAMA.
Záverom štúdie je, že kým určité zmeny v stravovaní by mohli byť nápomocné, v prípade doplnkov výživy sa žiaden pozitívne efekt nepreukázal.
Výskum sa zameral na 1025 subjektov z vyššie uvedených krajín, ktorých index telesnej hmotnosti (BMI) bol vyšší ako 25, čiže mali buď nadváhu alebo obezitu. Po špeciálnom posúdení mali všetky subjekty vysoké riziko rozvoja depresie.
Výskumníci následne náhodne vybrali polovicu dobrovoľníkov, ktorí denne užívali doplnky výživy, vrátane kyseliny listovej, vitamínu D, omega-3 mastných kyselín, zinku a selénu. Druhá polovica užívala placebo.
Po roku sa zistilo, že suplementy nemali žiaden ochranný vplyv v prevencii voči depresii v porovnaní s placebom.
V štúdii tiež bola jedna polovica účastníkov vedená k zlepšeniu svojich výživových zvykov. U nich boli výsledky z hľadiska prevencie depresie pozitívnejšie, ale nie významne. Dáva to však nádej, že by budúce štúdie mohli zistiť, či niektoré zmeny v stravovaní nebudú pri prevencii efektívnejšie.
Čítať ďalší článok:
Toto sú najhoršie jedlá pre nadšencov CrossFitu Zdieľať na Facebooku