Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 27. 09. 2019

Päť prospešných účinkov cibule

ikonka
Cibuľa je zelenina, ktorú nemá rád každý. Pre jej vzhľad a chuť ju nemá rado veľa detí, no kým časť z nich z toho vyrastie, niektorí sa ani v dospelosti neprinútia k jej konzumácii. A to pritom so sebou prináša relatívne veľa prospešných účinkov.

Mnohé štúdie ukázali, aká je zo zdravotného pohľadu cibuľa prospešná. Len pre rekapituláciu vám ponúkame týchto päť prospešných účinkov:

1. Dochutí vám jedlá bez negatívnych účinkov
Ak hľadáte neškodný spôsob, ako vylepšiť chuť vašich jedál, potom vsaďte na cibuľu. Nezanechá negatívne stopy na vašom zdraví, ako to dokáže príliš veľa soli alebo cukru, či umelých dochucovadiel. Navyše, obsahuje málo kalórií a vzhľadom na jej prínos sú to kalórie skutočne ospravedlniteľné.

2. Reguluje cukor v krvi
Ľudia, ktorých trápi cukrovka, by mali zaradiť do svojej výživy pravidelný príjem cibule, ktorá ma potenciál znižovať vysokú hladinu glukózy v krvi, vďaka čomu ju dostáva pod kontrolu. Z cibule sa dokonca vytvára extrakt Allium cepa, ktorý je dostupný v lekárňach.

3. Obsahuje prospešné baktérie
Cibuľa obsahuje prebiotickú vlákninu inulín, ktorá pomáha udržiavať vo vašom tráviacom systéme vhodné prostredie pre dobré baktérie, ktoré sú nevyhnutné pre pevný imunitný systém. Taktiež v nej nájdeme fruktooligosacharidy, ktorú podporujú rast bifidobaktérií, ktorá potláčajú rast škodlivých baktérií v črevách.

4. Podporuje zdravie srdca
Zlý LDL cholesterol sa hromadí na stenách našich ciev, vďaka čomu zvyšuje riziko krvných zrazenín, mŕtvice či infarktu. Cibuľa obsahuje fytochemikálie, ktoré znižujú hladinu tohto typu cholesterolu v krvi, pričom neovplyvňujú hladinu toho dobrého, HDL cholesterolu.

5. Môže znižovať riziko rakoviny
Jedna kanadská štúdia spred pár rokov ukázala, že červená cibuľa môže mať schopnosť bojovať proti rakovine, pretože obsahuje veľké množstvo kvercetínu a antocyanínu. Vďaka ním podporuje umieranie rakovinových buniek a prerušuje interakciu medzi nimi navzájom. Závery však ešte neboli potvrdené priamo na ľuďoch.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist