Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Suplementy 02. 10. 2019

Koľko proteínu dokážete po tréningu absorbovať?

ikonka
Mnoho ľudí si myslí, že dávku proteínu treba obmedziť na 30 gramov, pretože vraj telo nedokáže viac na jedno posedenie absorbovať. Aká je však pravda? Koľko proteínu dokážete napríklad po tréningu prijať?

Nikto nevie, kde tá predstava o 30-gramovej hranici vznikla, ale možno skonštatovať, že pravdivá nie je. Obmedzením hornej hranice prímu srvátkové proteínu je v podstate len veľkosť vášho žalúdka.

Ak by ste prijali po tréningu len 30 gramov proteínu, zvýšilo by to proteínovú syntézu len asi o 50 %. Na tomto čísle však zvýšenie zostane zastavené. Mohli by ste prijať aj 90 gramov proteínov, ale to už zo syntézou nič neurobí. Pre užívateľov steroidov by to nemusela byť pravda, ale pre bežných cvičencov je.

Možno to znie, že to dosvedčuje tvrdenie, že užívať viac ako 30 gramov proteínu na jedno posedenie je skutočne pravda. Dôležité je však uvedomiť si, že proteíny neprijímame len pre proteínovú syntézu. Sú aj iné veci, ktoré z nich ťažia.

Proteíny sa v tele rozkladajú na aminokyseliny, ktoré sa nedajú získať ani zo sacharidov, ani z tukov. Tieto aminokyseliny sa využívajú na tvorbu hormónov, enzýmov, nesvalových tkanív či pre posilňovanie imunity.

Koľko proteínu teda dokážeme na jeden raz využiť? Zmysel by dávali dávky vo veľkosti 40 gramov, ktoré by pozdvihli proteínovú syntézu a bolo by to dostatočné množstvo aj na produkciu hormónov, enzýmov a podobne.

Ľudia sa však líšia svojimi postavami, veľkosťou, úrovňou aktivity, vekom a hladinami hormónov. 40 gramov na jednu dávku je však dobré číslo pre väčšinu ľudí a väčšinu prípadov.

Čo by sa však stalo, ak by ste sa rozhodli, že chcete využiť väčšiu dávku? V jednoduchosti – proteíny by sa premenili na glukózu a tá by sa buď uložila do zásob v podobe tuku alebo využila ako zdroj energie.

Tieto dve veci sa po tréningu snažíte získať najmä sacharidmi, ale oproti ním majú proteíny výhodu v tom, že vás nasýtia na dlhšie, majú najvyšší termogenický efekt z troch makroživín a len minimálne ovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Inými slovami – pomôžu vám pri chudnutí a udržiavaní hladiny energie.

zdroj: t nation

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist