Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Výživa 01. 10. 2019

Top živiny, ktoré vám pomôžu k novým svalom

ikonka
Cvičenie stimuluje vaše telo k tomu, aby začalo proces obnovy a budovania svalov. To skutočne dôležité pre ich rast sa však nachádza mimo posilňovne – ide o to, čo konzumujete vo svojej výžive.

Ak chcete maximalizovať potenciál svalového rastu, mali by ste prijímať vo svojej strave dostatok týchto živín:

1. Bielkoviny - kľúčovou živinou pri budovaní svalov sú bielkoviny, to vás asi neprekvapí. Preto je dôležité ich prijímať dostatok počas dňa a nikdy ich nevynechať po posilňovaní, kedy by ste mohli pokojne vsadiť aj na doplnok výživy. Inak sú najlepšími zdrojmi mäso, mliečne produkty, strukoviny, morské jedlá či vajcia.

2. Voda - voda je natoľko podceňovaná, že ste zrejme nepočítali s tým, že ju tu nájdete. Je však dôležité prijímať dostatok vody, aby vaše telo fungovalo optimálne. A to zahŕňa aj proces budovania svalov.

3. Horčík - horčík napomáha vašim svalov k uvoľneniu a predchádza svalovým kŕčom. Nájdete ho v zelenej listovej zelenine, strukovinách, tekvici, orechoch, semenách či celozrnných produktov.

4. Vápnik - vápnik pomáha budovať silnejšie kosti, ale je tiež kľúčový pri svalovej kontrakcii. V kombinácii s horčíkom zase redukuje krvný tlak a podporuje lepší spánok, ktorý je tiež dôležitý pre regeneráciu. Vápnik nájdeme najmä v mliečnych výrobkoch, tofu či v špenáte.

5. Sacharidy - sacharidy sú veľmi dôležitou makroživinou pri budovaní novej svalovej hmoty – dopĺňajú zásoby glykogénu, dodávajú vám energiu pre tréning a podporujú aj proces zaceľovania poškodenej svaloviny. Vhodné zdroje sú celozrnné produkty, zelenina, ovocie či strukoviny.

6. Glutamín - vaše telo ho zužitkuje počas intenzívnych tréningov i pri regenerácii, kedy pomáha efektívnejšie zaceľovať maličké poškodenia svalov po tréningu. Tiež podporuje tráviaci a imunitný systém, čo tiež pozitívne vplýva na schopnosť budovať svaly. Pohodlným zdrojom je doplnok výživy, no glutamín nájdeme aj v hydine, hovädzine, rybách, vajciach, špenáte, fermentovaných jedlách či v mlieku.

7. Vitamín D - podporuje silné kosti, ale je pozitívne spojený aj s testosterónom, ktorý podporuje udržiavanie a budovanie svalovej hmoty. Samotný vitamín D vám pomôže aj s mentálnym zdravím. Najlepším zdrojom je slnko, potom doplnky výživy. Zo stravy sa získava v obmedzenom množstve, najmä z tučných rýb, hríbov, vajec či mliečnych produktov.

8. Vitamín B12 - od zvyšku skupiny vitamínov B sa odlišuje tým, že asistuje pri tvorbe červených krviniek, ktoré transportujú kyslík do svalov, čím pomáhajú metabolizovať bielkoviny a tuky, ktoré sa efektívnejšie využívajú pri budovaní svalov. Nájdeme ho v mäse, rybách a mliečnych produktoch.

9. Draslík - draslík pomáha svalom k lepšej funkcii tým, že podporuje ich schopnosť kontrakcie. Tiež je však dôležitý pre transport iných živín do vašich svalov. Najviac ho nájdete v banánoch, tekvici, sladkých zemiakoch, brokolici, losose či v hydine.

10. Železo - tento minerál pomáha s presunom kyslíka do svalov, pomáha regulovať metabolizmus a podporuje imunitný systém. Jeho nedostatok obmedzuje váš potenciál svalového rastu. Železo nájdeme v zelenej listovej zelenine, hovädzom mäse, rybách či vajciach.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk TOPlist