Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 15. 10. 2019

Ako začať jesť zdravo? Tieto kroky vám k tomu pomôžu

ikonka
Stravovať sa zdravo je pre niekoho možno komplikovaná cesta životom, ale v skutočnosti je to ľahšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. A nie je to ani také náročné na peňaženku, ako sa povráva.

Ak sa chcete naučiť jesť zdravo, potom sa zmierte s tým, že sa tak nestane zo dňa na deň. Je lepšie, ak si budete zdravé zvyky budovať postupne a trpezlivo, aby ste pri nich vydržali dlhodobo. Aby sme vám vašu cestu uľahčili, prinášame vám niekoľko tipov:

1. Pite viac vody – keď prijímate dostatok vody, cítite sa lepšie, vyzeráte lepšie a dokonca sa aj lepšie stravujete. Hovorí sa, že keď ste smädní, už je neskoro. Preto sa snažte piť pravidelne. Najlepšia je čistá voda, ktorú si v prípade potreby môžete ochutiť ovocím alebo bylinkami.

2. Naučte sa, aká je jedna porcia jedla – väčšina ľudí nedbá na veľkosť porcie a jedáva viac, ako by sa malo. Ak ste zvyknutí na veľké porcie, tak táto zmena bude pre vás ťažká. Dá sa však na ňu zvyknúť. Kľúčom je, vychutnávať si menšie porcie. Jedzte pomaly a jedlá poriadne prežúvajte.

3. Zeleninu k jedlám pridávajte postupne – nemusíte hneď zmeniť celý váš jedálniček. Zelenina je kľúčovou ingredienciou zdravej stravy a vy si na ňu radšej zvykajte postupne. Najskôr sa zaviažte, že si ju budete pridávať k obedu ako prílohu. Keď si na to zvyknete, môžete skúsiť šaláty v rámci večere. Môžete si aj na obed urobiť celé jedlá len zo zeleniny. Treba len pohľadať tie správne recepty.

4. Urobte si raňajky dopredu – raňajky sú dôležitým jedlom dňa, ale veľa ľudí ich „odflákne“, pretože majú rána zvyčajne rušné. Riešením je pripraviť si ich dopredu. Večer si môžete nachystať ovsené vločky alebo uvariť vajcia a schovať si ich do chladničky.

5. Znížte príjem cukru – nie je tajomstvom, že cukor prispieva k priberaniu i k zvyšovaniu rizík niektorých ochorení. Preto je logickým krokom v zdravej výžive jeho príjem obmedziť. Najľahším riešením je prestať sladiť cukrom, vyhýbať sa sladeným nápojom, energetickým nápojom, alkoholickým nápojom, sladkostiam, koláčom, zmrzline. Cukor však obsahujú aj slané spracované jedlá, tak si pri nakupovaní pozorne čítajte etikety.

6. Zvyknite si na rutinu – snažte sa jesť v zhruba rovnaké časy počas dňa. Vyhýbajte sa bezmyšlienkovému jedeniu mimo týchto časov tým, že sa zbavíte rozptýlení v podobe maškŕt a nezdravých jedál. Čím dlhšie vydržíte „priviazaný“ k rutine, tým ľahšie sa pre vás stane odolávanie pokrmov, ktoré nepatria do vášho denného harmonogramu jedál.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist