InstagramFacebookYoutube
Tréning

Je tréning celého tela najlepší pre budovanie svalovej hmoty?

27. januára 2020
Je tréning celého tela najlepší pre budovanie svalovej hmoty?
Ešte pred spopularizovaním tréningových splitov sa aj najväčšie osobnosti vtedajšej kulturistiky venovali takmer výhradne tréningu celého tela. Ten sa stále odporúča pre nových cvičencov, ale mohol by byť nástrojom pre väčšie svaly aj pre skúsených borcov?

Zástancovia tréningu celého tela si ho obhajujú tvrdením, že vo väčšej miere stimuluje testosterón a rastový hormón, ako tréningové splity. Zároveň vďaka voľnu dostane celé telo čas na regeneráciu a jednotlivé partie môžete vykonať tri až štyrikrát do týždňa.

V jednoduchosti teda tvrdia, že tréning celého tela vedie k efektívnejšiemu rastu svalov, ako tréningový split, pri ktorom jednu partiu precvičíme dva razy či dokonca len raz týždenne. Je však toto tvrdenie pravdivé?

Článok pokračuje pod reklamou


Jednoducho môžeme povedať, že áno. Je tu však háčik. Platí to len pre niekoho. Dôležitú úlohu totiž zohráva tréningová frekvencia vo vzťahu k schopnosti regenerácie daného jednotlivca.

Väčšie svalové skupiny vo všeobecnosti potrebujú viac času na zotavenie, ako menšie svaly. Napríklad bicepsy či tricepsy je preto možné trénovať častejšie – aj trikrát týždenne, kým trebárs nohy potrebujú viac času na zotavenie a viac im vyhovuje jeden, maximálne dva tréningy týždenne.

Tréningová frekvencia je tiež závislá na úrovni únavy vašej nervovej sústavy, ku ktorej dochádza počas tréningu. Ak svoj nervový systém úplne neunavíte, môžete trénovať častejšie.

Nedá sa s definitívou odporúčať, akú tréningové frekvenciu zvoliť. Ako už bolo písané vyššie, závisí to od daného jednotlivca, od jeho veku, tréningového objemu, výživy, doplnkov výživy, spánku či dokonca toho, či využíva anabolické steroidy alebo nie. Platí tiež, že starší cvičenci potrebujú viac času na zotavenie, ako mladíci.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že tréning celého tela je skvelý pre športovcov a kondičných cvičencov, nie pre tých, ktorí to myslia s budovaním svalov vážne a chcú ich mať naozaj veľké. Je skvelý pre začiatočníkov, ktorí si na činky zvykajú, a vhodný pre skúsenejších, ak sa práve snažia svoju hmotu len udržiavať.

Definitívu v tejto otázke neprináša ani veda. Nájdu sa štúdie, ktoré podporujú jeden aj druhý štýl tréningu. Pri skúsených cvičencov však americkí vedci v roku 2015 zistili, že neexistuje jasná korelácia medzi rôznymi druhmi tréningov a rastom svalov. U tréningového splitu zistili síce väčší nárast hmoty pri bicepsoch, ale len minimálny.

A hoci je tréning celého tela skvelý pre začiatočníkov a kondičných cvičencov, ktorým nejde o veľké svaly, pokročilí a skúsení cvičenci by mohli radšej zvoliť split, aby zvýšili svoj tréningový objem, ktorý je pre rast dôležitý.

Nakoniec tiež treba dodať, že to, či sa im bude hodiť precvičovanie jednej partie raz alebo dvakrát do týždňa, na to im najlepšie odpovie metóda „pokus-omyl“, teda skúšanie na vlastnej koži.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist