Ak ich chcete skĺbiť do efektívnej suplementácie, mali by ste v prvom rade vedieť, v akom pomere by ste ich mali kombinovať. Odpoveď sa snažili nájsť vedci z Univerzity v Oklahome.
Posilňovanie je pre telo náročná činnosť a ak nebudete opatrní, môžete mať nízku hladinu glykogénu, čo významne môže znížiť schopnosť tela budovať silu a svaly. Hoci sa ich mnohí boja, sacharidy zohrávajú kľúčovú úlohu pri budovaní svalov – dodávajú telu potrebnú energiu a sú dôležité aj pre regeneráciu.
Hoci sacharidy a bielkoviny zohrávajú pri budovaní svalov odlišné úlohy, ich spoločný príjem vedie k efektívnejším svalovým prírastkom. Či ide o príjem pred alebo po tréningu, spoločne sú efektívnejšie, ako keby ste prijímali len sacharidy alebo len proteíny.
Samozrejme, každý jedinec má svoje vlastné potreby. Niekto nie je taký aktívny a potrebuje prijať menej sacharidov. Niekto je zase aktívnejší a potrebuje ich viac. Tiež môžete mať odlišný typ postavy.
Za optimálny pomer sacharidov k proteínov možno považovať vo všeobecnosti 2:1. Ak potrebujete zvýšiť svoj celkový príjem sacharidov za deň, môžete tento pomer zvýšiť na 3:1. A ak robíte veľmi dlhý, vytrvalostný tréning, mohol by byť nevyhnutný aj pomer vyšší, napríklad 4:1.
Okrem toho je dôležité, aby ste proteíny získavali z dobrého zdroja. Mal by to byť kvalitný srvátkový proteín, ktorý sa vstrebáva najrýchlejšie. Je len dobré, ak obsahuje aj dostatočné množstvo esenciálnych aminokyselín a BCAA.
Sacharidy by zase mali byť (nie nevyhnutne) z viacerých zdrojov – preto aj v gaineroch nájdeme viacero druhov. Typicky ide o glukózu, fruktózu, maltodextrín či sacharózu. Nikomu neublíži, ak váš potréningový doplnok výživy bude obsahovať aj tráviace enzýmy – tie vstrebávanie proteínov a sacharidov ešte viac urýchľujú.
Čítať ďalší článok:
Budujete svaly len ťažko? Tieto 3 zdravé jedlá vám pomôžu Zdieľať na Facebooku