U dospelých žien sa dajú prejavy akné obmedziť, keď si budete vedomé nie tak zrejmých vecí, ktoré k jeho rozširovaniu pomáhajú. Ide napríklad o týchto šesť vecí:
1. Zápal – ak sa vyrovnávate so zápalovými procesmi v tele, často sa prejavujú aj zvýšeným výskytom akné, pretože sú vtedy aktívnejšie mazové žľazy, čo vedie k väčšiemu množstvo kožných baktérii a kvasiniek. Jedným z častých zdrojov zápalu je pritom stres.
2. Znečistené ovzdušie – znečisťovanie ovzdušia je zlé pre planétu i pre nás. Najmä ľudia v mestách čelia maličkým čiastočkám, ktoré sú také malé, že dokážu upchať póry a spôsobiť v pokožke zápal. Chrániť sa môžete nanesením krému s ochranou SPF pred odchodom von.
3. Vybrané sacharidy – sacharidy ovplyvňujú vašu pokožku viac, ako si myslíte. Akné podporujú konkrétne sacharidy s vysokým glykemickým indexom, vrátane sladkostí, bieleho chleba a spracovaných jedál.
4. Mobilný telefón – mobilný telefón je plný baktérií a často si ho prikladáme k tvári, keď telefonujeme. Cez tablety a klávesnice si tiež môžeme baktérie preniesť na tvár rukami. A jedným z technologických zdrojov akné sú aj slúchadla.
5. Niektoré lieky – dlhodobé užívanie niektorých liekov môže vyústiť k tomu, že sa vám zvýši množstvo akné na tvári. Takýto vplyv majú aj antibiotiká zamerané na liečenie problémov s pokožkou, ktoré sú užívané príliš dlho. Vedci dokonca zistili, že hoci baktéria P.acnes si môže na niektoré lieky zvyknúť už za dva týždne ich užívania, ľudia s vážnymi prejavmi akné ich užívajú v priemere 11 mesiacov predtým, ako dôjde k zmene v liečbe.
6. Skryté hormóny – existuje spojenie medzi akné a mliečnymi výrobkami. Jasný dôvod neexistuje, ale mnoho expertov z toho upodozrieva hormóny. Problémy však môžu spôsobovať aj chemické látky, ktoré napodobňujú alebo ovplyvňujú hormóny, ako napríklad BPA z plastových obalov či plechoviek.
Čítať ďalší článok:
Vytvorte si vlastný športový nápoj za 2 minúty Zdieľať na Facebooku