Mnoho ľudí verí v tréningy na prázdny žalúdok, hoci vedci hovoria niečo iné. Konečná voľba bude na vás a bude závisieť od toho, ako sa budete cítiť a aké máte preferencie. Nasledujúce tri kľúčové veci by ste však mali poznať.
Nepomôže vám urýchliť chudnutie
Populárnou voľbou je kardiovaskulárny tréning nalačno, pretože to podľa mnohých zefektívni proces chudnutia. Už niekoľko vedeckých štúdií však ukázalo, že tomu tak nie je. Tréning nalačno neovplyvňuje zmenu telesnej kompozície vo väčšej miere, ako bežný tréning.A hoci môže niekto argumentovať, že tréning po jedle páli v prvom rade kalórie z jedla, kým tréning nalačno využíva energiu z uložených tukových zásob, platí, že ušetrený kalorický príjem z vynechaného jedla doplníte neskôr počas dňa. Dokonca tréning nalačno spôsobuje, že budete neskôr hladnejší.
Môže narušiť vašu výkonnosť
Jedlo konzumujeme preto, aby sme nášmu telu dodali energiu. A prečo mu ju teda nedodať pred fyzickou záťažou? Ak budete trénovať na prázdny žalúdok, utrpí vaša výkonnosť v posilňovni, a tým pádom si ešte viac narušíte cestu za chudším, prípadne svalnatejším telom.Mnoho zástancov tréningu na lačno odkazuje na starú štúdiu, ktorá tvrdí, že takýto tréning stimuluje viac rastový hormón. Od konca 80. rokov sa však už urobilo viacero výskumov, ktoré ukazujú, že nenajedení cvičenci majú nižšiu aeróbnu i anaeróbnu výkonnosť.
Ak sa teda pred tréningom správne najete, budete podávať lepšie výkony, či už pôjde o silový tréning alebo dlhšiu formu kardia. Pri krátkom kardiu sa negatívny vplyv nepreukázal, ale ani pozitívny. Už aj sedliacky rozum nám hovorí, že keď nemáme dostatok energie na tréning, tak po jeho skončení budeme unavenejší, hladnejší a utrpí aj naša koncentrácia.
Ovplyvniť môže aj vaše hormóny
Výhody či nevýhody tejto tréningovej filozofie môžu závisieť na daných jedincoch. Niekomu to môže vyhovovať, iný človek na to nemá predpoklady. U niektorých dochádza pritom aj k ovplyvňovaniu hormónov.Kumar a Kaur zistili, že by tréning nalačno mohol ohrozovať reprodukčné zdravie. Týkať by sa to malo najmä žien, ktoré aj podľa Parilla a kolektívu môžu mať rozhodenú hormonálnu rovnováhu natoľko, že im to bude ovplyvňovať menštruačný cyklus a ovuláciu.
Čítať ďalší článok:
Chcete sa vzdať cvičenia a zdravej stravy? Pripomeňte si toto