Ak potrebujete zvýšiť motiváciu, mohla by vám pomôcť jedna, viacero alebo aj všetky z nasledujúcich siedmich stratégií:
1. Napíšte si jasný, špecifický ciel – pravdepodobne ste už počuli, že stanovovanie cieľov je dôležité. Je však dôležité stanoviť si správne ciele. Musia byť špecifické, merateľné, dosiahnuteľné a časovo ohraničené. Najlepšie je, keď si ich napíšete na papier a umiestnite na miesto, kde si ich budete môcť pripomínať viackrát za deň. Pri pohľade naň si aj pripomeňte dôvod, prečo tento cieľ chcete dosiahnuť.
2. Predstavte si váš úspech – zastavte sa, upokojte sa hlbokým dýchaním, zatvorte oči a začnite si predstavovať, ako budete vyzerať, keď dosiahnete svoj cieľ. Predstavujte si, ako sa budete cítiť, ako vám to v živote pomôže. Potom si predstavujte, ako ste k takému telu došli – predstavujte si, ako cvičíte, ako prekonávate situácie, v ktorých sa vám cvičiť nechcelo.
3. Zapisujte si svoje pokroky – okrem svojho zapísané cieľa je dobré nie len pre motiváciu viesť si tréningový denník a zapisovať si tam svoje tréning, vrátane pokrokov, ktoré robíte. Vracajte sa k ním a získate spätnú väzbu. Ak budete napredovať, nech vás to motivuje ďalej. Ak nebudete napredovať, viete, že musíte urobiť nejaké zmeny. A ak vám pomôžu k ďalším zlepšeniam, potom budete odolnejší, voči slovíčkam, ktoré by ste nemali povedať: „Vzdávam sa.“
4. Nájdite si emocionálny spúšťač – každý má niečo, čo u neho spustí motiváciu k nejakej činnosti. Ak vám doktor povie, že vám hrozí, že budete mať cukrovku, tak na to asi zareagujete snahou napraviť svoj životný štýl. Pri cvičení môže ísť o zdravotné dôvody, ale aj o menšie veci, ako je snaha zmestiť sa do oblečenie, zvýšenie atraktívnosti voči opačnému pohlaviu, lepšie skúsenosti v živote a podobne.
5. Sledujte blog o fitness – udržiavajte sa naladení na fitness tým, že budete pravidelne sledovať blogy o cvičení, sociálne siete obľúbených fitness modelov alebo videá ich tréningov či videá o ich zákulisí.
6. Vytvorte si podpornú skupinu – povedzte blízkemu priateľovi alebo členom rodiny o svojom cieli a svojich plánoch pretvoriť svoje telo. Uistite sa, že pôjde o ľudí, ktorí vás budú podporovať aj v časoch, keď bude pre vás udržanie si disciplíny v cvičebnom pláne výzvou.
7. Stanovte si odmenu – dohodnite sa sami so sebou, že, ak dosiahnete svoj cieľ, tak sa zaň odmeníte. Stanovte si odmenu, ktorá vás úprimné nadchne. Nech je to niečo, čo za to stojí. Potom sa s niekým, komu veríte, dohodnite, aby vám neumožnil odmeniť sa tou vecou skôr, ako dosiahnete svoj cieľ.
Čítať ďalší článok:
Prečo nie je dobré cvičiť so šperkmi? Zdieľať na Facebooku