Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 21. 09. 2020

Ranný tréning: Je vhodné cvičiť okamžite po zobudení?

ikonka
Niektorí ľudia sa snažia cvičiť hneď ráno, ešte predtým, ako odídu do práce alebo do školy. Niekedy to stihnú len vtedy, ak po zobudení vylezú z postele a rýchlo utekajú do posilňovne. Niekedy sa práve v takých prípadoch počas tréningu nemusia cítiť najlepšie.

To viedlo Rachela Lapidosovú z magazínu Well+Good k otázke, ako bezpečné je absolvovať skutočne intenzívny tréning krátko po zobudení a či by mohli odlišné ranné tréningy mať lepší efekt na vaše telo, ako iné. Na pomoc prišli ortopéd a športový špecialista David Geier a cvičebný fyziológ Paul DeLauro.

„Vo všeobecnosti je dôležité, že vaše telo potrebuje určitý druh aktivácie – obdobie zahrievania, aby sa pripravilo na tréning po zobudení. Keď sa zameriate na rôznorodosť ľudí a ich rozličné tréningy v rozličných časoch, tak sa ukáže, že čas dňa nezohráva veľkú úlohu,“ povedal Geier.

Či teda robíte jogu, pilates alebo vysoko intenzívny intervalový tréning, bude ťažké ich absolvovať, keď budete vychladnutí. Preto by ste, podľa Geiera, mali pred ranným cvičením venovať minimálne 15, no možno až 30 minút zahrievaniu. Rozhýbte sa, ponaťahujte sa a pite vodu, tvrdí.

DiLauro zase hovorí, že odlišné tréningy využívajú iné svalové vlákna a energetické systémy, čím majú iný vplyv na vaše telo. Vysoko intenzívny intervalový tréning je viac anaeróbny a využíva viac rýchle svalové vlákna, takže môžete pociťovať závrat v závislosti od vašich genetických predispozícií. Takéto cvičenie telo vyčerpáva. Keď však robíte niečo miernejšie, je to odlišné.

„Beh je metabolicky odlišný. Telu trvá len tri až päť minút, niekedy o trochu dlhšie, aby si uvedomilo, že robí aeróbnu aktivitu predtým, ako nakopne aeróbny metabolizmus,“ poznamenal s tým, že bez ohľadu na druh cvičenia, čas cvičenia je irelevantný a ide len o to, aby boli na pohybovú aktivitu pripravené vaše telesná teplota a nervový systém.

„Mali by ste sa venovať pred ranným tréningom dynamickému zahrievaniu, aby ste telu a centrálnemu nervovému systému signalizovali, že sa budete hýbať. Nemôžete len rýchlo prísť do posilňovne a hneď sa postaviť na bežecký pás,“ povedal DiLauro.

Pri tréningoch, ktoré majú menšiu záťaž na telo, ako sú joga a pilates, sa v podstate zahrievate samotným cvičením – ľahšími cvikmi. Pri intenzívnejších cvičeniach, či už ide o beh alebo posilňovanie, sa však najmä ráno musíte poctivo venovať zahrievaniu a až potom začať cvičiť. Taktiež niekto nemusí zvládať dobre cvičenie na lačno a vtedy je dobré zjesť niečo ľahké a počkať, kým sa to strávi.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist