InstagramFacebookYoutube
Tréning

Ranný tréning: Je vhodné cvičiť okamžite po zobudení?

21. septembra 2020
Ranný tréning: Je vhodné cvičiť okamžite po zobudení?
Niektorí ľudia sa snažia cvičiť hneď ráno, ešte predtým, ako odídu do práce alebo do školy. Niekedy to stihnú len vtedy, ak po zobudení vylezú z postele a rýchlo utekajú do posilňovne. Niekedy sa práve v takých prípadoch počas tréningu nemusia cítiť najlepšie.

To viedlo Rachela Lapidosovú z magazínu Well+Good k otázke, ako bezpečné je absolvovať skutočne intenzívny tréning krátko po zobudení a či by mohli odlišné ranné tréningy mať lepší efekt na vaše telo, ako iné. Na pomoc prišli ortopéd a športový špecialista David Geier a cvičebný fyziológ Paul DeLauro.

„Vo všeobecnosti je dôležité, že vaše telo potrebuje určitý druh aktivácie – obdobie zahrievania, aby sa pripravilo na tréning po zobudení. Keď sa zameriate na rôznorodosť ľudí a ich rozličné tréningy v rozličných časoch, tak sa ukáže, že čas dňa nezohráva veľkú úlohu,“ povedal Geier.

Článok pokračuje pod reklamou


Či teda robíte jogu, pilates alebo vysoko intenzívny intervalový tréning, bude ťažké ich absolvovať, keď budete vychladnutí. Preto by ste, podľa Geiera, mali pred ranným cvičením venovať minimálne 15, no možno až 30 minút zahrievaniu. Rozhýbte sa, ponaťahujte sa a pite vodu, tvrdí.

DiLauro zase hovorí, že odlišné tréningy využívajú iné svalové vlákna a energetické systémy, čím majú iný vplyv na vaše telo. Vysoko intenzívny intervalový tréning je viac anaeróbny a využíva viac rýchle svalové vlákna, takže môžete pociťovať závrat v závislosti od vašich genetických predispozícií. Takéto cvičenie telo vyčerpáva. Keď však robíte niečo miernejšie, je to odlišné.

„Beh je metabolicky odlišný. Telu trvá len tri až päť minút, niekedy o trochu dlhšie, aby si uvedomilo, že robí aeróbnu aktivitu predtým, ako nakopne aeróbny metabolizmus,“ poznamenal s tým, že bez ohľadu na druh cvičenia, čas cvičenia je irelevantný a ide len o to, aby boli na pohybovú aktivitu pripravené vaše telesná teplota a nervový systém.

„Mali by ste sa venovať pred ranným tréningom dynamickému zahrievaniu, aby ste telu a centrálnemu nervovému systému signalizovali, že sa budete hýbať. Nemôžete len rýchlo prísť do posilňovne a hneď sa postaviť na bežecký pás,“ povedal DiLauro.

Pri tréningoch, ktoré majú menšiu záťaž na telo, ako sú joga a pilates, sa v podstate zahrievate samotným cvičením – ľahšími cvikmi. Pri intenzívnejších cvičeniach, či už ide o beh alebo posilňovanie, sa však najmä ráno musíte poctivo venovať zahrievaniu a až potom začať cvičiť. Taktiež niekto nemusí zvládať dobre cvičenie na lačno a vtedy je dobré zjesť niečo ľahké a počkať, kým sa to strávi.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist