Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Suplementy 23. 09. 2020

Fungujú proteíny pri budovaní svalov a pri chudnutí?

ikonka
Bielkoviny sú veľmi dôležitou makroživinou, ktorú potrebujú svaly, kosti, pokožka, vlasy a všetky ostatné časti tela. Pomáhajú udržovať alebo zlepšovať stav vašich svalov, a preto sú vo veľkom protežované vo svete kulturistiky.

Každý, kto pravidelne cvičí, či už sa snaží svaly nabrať alebo si ich udržať pri chudnutí, už počul o tom, ako si množstvo prijatých bielkovín pohodlne zvýšiť – prostredníctvom doplnkov výživy, tzv. proteínov. Tie so sebou prinášajú prínosy, ale nie sú žiadnymi zázrakmi, ak sa k tomu nepridá aj niečo iné. Pozrime sa na to podrobnejšie z oboch hľadísk.

Budovanie svalov

Optimálne časy na užívanie proteínov pri budovaní svalov sú ráno, obdobie pred tréningom, obdobie po tréningu a obdobie pred spaním. Kým v prvých troch prípadoch sa hodí užívať rýchle zdroje – srvátkové, večer pred spaním je dobre siahnuť na kazeín, ktorý sa vstrebáva pomalšie a lepšie vykompenzuje to, že v noci nejeme. (Zdroj: Porovnanie proteínov)

Proteíny v kombinácii s cvičením skutočne vplývajú na rast svalovej hmoty a to aj tým, že zlepšujú vašu tréningovú výkonnosť a napomáhajú k lepšej regenerácii. Telu dodávajú aj aminokyseliny, ktoré telo spracuje rýchlejšie, ako tie z bežnej potravy. Výsledkom toho je efektívnejšia proteínová syntéza.

Chudnutie

Diéta založená na vyššom príjme bielkovín je populárnou cestou k chudnutiu. Koniec koncov, bielkoviny vás zasýtia na dlhšie a majú z makroživín najmenej kalórii. Ich ďalší prínos pre chudnutie je v tom, že podporujú metabolizmus a ovplyvňujú hormóny tak, že vám znižujú chuť do jedla.

Ak teda využijete pri chudnutí suplementáciu proteínmi, uľahčíte si proces chudnutia. Zároveň však vo väčšej miere uchránite aj svoju svalovú hmotu, a tak budete mať väčší potenciál vybudovať nie len chudé, ale aj vyšportované telo.

Samé o sebe však proteíny negarantujú to, že schudnete. Ich užívanie musí byť skombinované s vhodnou diétou, ktorá je založená na kalorickom deficite. Zároveň musíte pravidelne cvičiť. A nezabudnite – aj proteíny majú kalórie, a tak ich treba započítavať do svojho príjmu. Možno to znie logicky, ale veľa ľudí na to zabúda a potom sa čudujú, že nechudnú.

Nájdete nás na sociálnych sieťach:   Instagram  Facebook  Twitter  YouTube


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist