Každý, kto pravidelne cvičí, či už sa snaží svaly nabrať alebo si ich udržať pri chudnutí, už počul o tom, ako si množstvo prijatých bielkovín pohodlne zvýšiť – prostredníctvom doplnkov výživy, tzv. proteínov. Tie so sebou prinášajú prínosy, ale nie sú žiadnymi zázrakmi, ak sa k tomu nepridá aj niečo iné. Pozrime sa na to podrobnejšie z oboch hľadísk.
Budovanie svalov
Optimálne časy na užívanie proteínov pri budovaní svalov sú ráno, obdobie pred tréningom, obdobie po tréningu a obdobie pred spaním. Kým v prvých troch prípadoch sa hodí užívať rýchle zdroje – srvátkové, večer pred spaním je dobre siahnuť na kazeín, ktorý sa vstrebáva pomalšie a lepšie vykompenzuje to, že v noci nejeme. (Zdroj: Porovnanie proteínov)Proteíny v kombinácii s cvičením skutočne vplývajú na rast svalovej hmoty a to aj tým, že zlepšujú vašu tréningovú výkonnosť a napomáhajú k lepšej regenerácii. Telu dodávajú aj aminokyseliny, ktoré telo spracuje rýchlejšie, ako tie z bežnej potravy. Výsledkom toho je efektívnejšia proteínová syntéza.
Chudnutie
Diéta založená na vyššom príjme bielkovín je populárnou cestou k chudnutiu. Koniec koncov, bielkoviny vás zasýtia na dlhšie a majú z makroživín najmenej kalórii. Ich ďalší prínos pre chudnutie je v tom, že podporujú metabolizmus a ovplyvňujú hormóny tak, že vám znižujú chuť do jedla.Ak teda využijete pri chudnutí suplementáciu proteínmi, uľahčíte si proces chudnutia. Zároveň však vo väčšej miere uchránite aj svoju svalovú hmotu, a tak budete mať väčší potenciál vybudovať nie len chudé, ale aj vyšportované telo.
Samé o sebe však proteíny negarantujú to, že schudnete. Ich užívanie musí byť skombinované s vhodnou diétou, ktorá je založená na kalorickom deficite. Zároveň musíte pravidelne cvičiť. A nezabudnite – aj proteíny majú kalórie, a tak ich treba započítavať do svojho príjmu. Možno to znie logicky, ale veľa ľudí na to zabúda a potom sa čudujú, že nechudnú.
Čítať ďalší článok:
5 šejkov s množstvom bielkovín bez využitia doplnku výživy