Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 28. 09. 2020

Vyberte si lepšiu „veľkú trojku“ cvikov

ikonka
Nie ste súťažným vzpieračom? Tak potom prestaňte cvičiť, ako by ste ním boli. Chris Peil prináša lepšie alternatívy k populárnym cvikom z tzv. veľkej trojky. A vysvetľuje aj, prečo by ste mali radšej cvičiť tie.

Vzpieranie je šport vytýčený pravidlami a jeho cieľom je premiestniť váhu z bodu A do bodu B. Ak teda využívate mŕtvy ťah, drepy a tlaky na lavičke, aby ste boli silnejší pre niečo iné alebo svalnatejší, potom je to ako hranie futbalu pred zlepšenie kondície. Urobíte nejaké pokroky, ale nebude to optimálne pre vaše ciele.

Ak chcete byť silnejší a svalnatejší, potom existujú aj lepšie alternatívy k spomenutým trom cvikom. Peil vybral tieto:

1. Mŕtve ťahy s hexagónalnou tyčou
Podľa Peila porážajú drepy i bežné mŕtve ťahy. Sú technicky ľahšie zvládnuteľné, vďaka čomu viete dvíhať viac váhy a získavať z cvičenia viac stimulácie. A práve fakt, že je tento cvik ľahší na správnu techniku prevedenia, ho robí lepším. Pri drepoch je limitujúca technika prevedenia, ktorá je s činkou za hlavou ťažšie dosiahnuteľná. Balans medzi členkami, kolenami a bedrami tiež spôsobuje, že je tento cvik efektívnejší ako bežné mŕtve ťahy. Riziko zranenia je pri ňom menšie a tiež je cvik funkčnejší, pretože jeho mechaniku môžete využiť aj v bežnom živote.

2. Landmine Press
Benčpres je pre mnohých ako náboženstvom, pričom jeho hodnota zachádza za hranicu logiky a opodstatnenia. Pre bežných cvičencov nie je až taký užitočný a funkčný – ako často vytláčate niečo dvoma rukami v ľahu? Funkčnejšie je cvičiť jednou rukou a mimo ľahu. Tu prichádza k slovu cvik známy ako „landmine press“, pri ktorom zosilnie horná časť vášho tela praktickejším spôsobom. Zároveň je tento cvik menej náročný na ramená.3. Zhyby podhmatom
Pre zvýšenie sily a odolnosti tela je však potrebné zahrnúť aj nejaký ťahový cvik a tým najlepším sú zhyby podhmatom, ktoré sú menej náročné na ramená, chrbát a krk. Využívajú viac svalov, ako bežné zhyby nadhmatom naširoko. Hore ťaháte svoju váhu spôsobom, ktorý je telu prirodzený – je to, ako by ste sa štverali na strom. Preto je užitočnejší a zdravší, ako trebárs sťahovania hornej kladky. Ak nezvládnete robiť zhyby, existujú stroje, ktoré vám pri nich asistujú. Alebo využite gumové pásy, ktoré vám budú pomáhať s priťahovaním hore. Ak už ich zvládate robiť pohodlne, nemusíte dodávať záťaž navyše. Cvičenie s vlastnou váhou postačí aj vtedy, len sa pohrajte s počtom sérií a dĺžkou prestávok.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist