Zvyk je vzorec správania, ktoré vykonávame pravidelne a konzistentne. Toto správanie si zautomatizujeme natoľko, že nad vykonávaním daných činností už ani nerozmýšľame. Zvyk si vytvoríte tak, že niečo robíte stále dokola. Nie je to však až také ľahké.
Zoberme si napríklad to cvičenie. Spočiatku začnete cvičiť s elánom a myslite si, že vás nič nezastaví. Potom však narazíte na realitu, keď z vás to nadšenie opadne. Kľúčové je preto vytvoriť si práve pevný zvyk. A k nemu vám pomôžu nasledujúce tri kroky:
1. Vytvorte si predtréningovú rutinu
Keď budete pred tréningom robiť rovnaké veci, vytvoríte si rutinu, ktorá bude fungovať ako podnet a podvedome budete vnímať, že prichádza čas na cvičenie. Môže ísť o blíženie sa tradičnej hodiny začiatku tréningu, oblečenie si cvičebného úboru, zjedenie predtréningového jedla. Dôležité je však tiež spozorovať veci, ktoré vás z tohto rytmu vyvádzajú. Konania, ktoré podporujú chuť vykašlať sa na tréning. Tie treba vedome obmedzovať.2. Naplánujte si svoje tréningy
Toto je dôležitá súčasť a často v nej dochádza k chybám. Pretože sme spočiatku takí nadšení, ideme na to prirýchlo a s tréningami zachádzame príliš ďaleko. Taký prístup nevedie k veľkým odmenám, ale k bolesti svalov či v horších prípadoch k poraneniam.V prvom rade musíte veriť v to, že dokážete cvičiť dlhodobo. Potom si musíte vytvoriť tréningový plán, ktorý viete, že budete dodržiavať – aj keby to znamenalo, že budete cvičiť len krátko alebo s obmedzeným počtom cvikov.
Spočiatku si môžete za cieľ stanoviť cvičiť 10 minút denne a keď si zvyknete na to, čas postupne naťahujte. ďalšou alternatívou je začať cvičiť s vybraným počtom jednoduchých cvikov a postupne, ako budete silnejší a zdatnejší, zvyšovať počet sérií i cvikov.
Spočiatku sa venujte hlavne tomu, čo máte radi. Snažte sa pritom tréningy plánovať na rovnaký čas a zapisujte si ich. Spočiatku stačí, ak si do kalendára zapíšte „X“ ku každému dňu, kedy ste cvičili. Najskôr sa koncentrujte na zvyk, až potom na výsledky.
3. Vytvorte si systém odmien
Na podporenie budovania a udržanie si pevného zvyku je uvedomiť si, že z cvičenia plynú prirodzené prínosy, ako je krajšie telo, lepšie zdravie či vyššia sebadôvera. Môžete si však vytvoriť aj vlastné prínosy, ktoré budú súčasťou systému odmien.Čo vám ešte tréning prinesie? Môžete si stanoviť určité ciele a povedať si, že ak ich dosiahnete, dostanete odmenu v podobe masáže, výletu, obľúbeného zákusku alebo predmetu, po ktorom túžite. A možno rovno aj peňazí – o tom sme písali už tu: Mali by ste sa odmeňovať za cvičenie peniazmi? Ako?
Čítať ďalší článok:
Len 12-minútový tabata tréning, ktorým spálite množstvo kalórií Zdieľať na Facebooku