Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Robíte aj vy tieto chyby vo svojej výžive?

10. 11. 2020
ikonka
Aby ste boli silnejší, svalnatejší, rýchlejší či v lepšej kondícii, budete musieť vložiť veľa energie do svojich tréningov. Nesprávnym prístupom k stravovaniu však môžete svoju snahu v posilňovni podkopávať. Čomu sa musíte vyhýbať?

Medzi najčastejšie chyby vo výžive patria aj tieto:

1. Neprijímate dostatok kalórií
Počítanie kalórií je efektívnym nástrojom pri chudnutí, ale obmedzovanie konzumácie jedál môže byť negatívne, ak nenapĺňa vaše výživové potreby. Musíte prijímať toľko kalórií, koľko si vyžiadava vaša úroveň aktivity, inak nebudete mať dostatok energie a rozhodia sa vám hormóny. Neexistuje konkrétne číslo, koľko kalórií máte prijímať, pretože to závisí od mnohých faktorov, ako sú intenzita a frekvencia tréningov, telesná kompozícia, vek či vaše ciele. Musíte si to prispôsobiť svojim potrebám.

2. Nejete dostatočne na zaistenie regenerácie
Jedlo je dôležité aj pre regeneráciu. Ak sa z tréningov nebudete zotavovať poriadne, zníži sa pravdepodobnosť dosiahnutia vašich cieľov. Vo všeobecnosti platí, že zotavovať sa z tréningu môže trvať aj dva dni. Aby ste ho zefektívnili, mali by ste po tréningu prijať dostatok sacharidov a bielkovín, a nepodceňovať ani príjem tekutín.

Článok pokračuje pod reklamou

3. Preháňate to s bielkovinami
Bielkoviny sú dôležité pre regeneráciu a budovanie svalov, ale nemôžu nahradiť iné živiny – dôležité pre zotavovanie sú aj sacharidy a zdravé tuky. Všetko je o porciách. Denne by športovec mal prijať 1,2 až 2 gramy bielkovín na 1 kilogram svojej hmotnosti. Prijímať by sa mali ideálne v každom jedle, najmä však po tréningu.

4. Neprijímate dostatok sacharidov
Sacharidy vzbudzujú u mnohých rešpekt, ale nemali by byť prehliadané. Táto makroživina je kľúčová pre mentálnu silu i vašu fyzickú výkonnosť. Uistite sa, že prijímate dostatok komplexných sacharidov pred a po tréningu alebo športovom výkone. Najlepšími zdrojmi sú ovocie, zelenina, celozrnné produkty, strukoviny. Zaplňte nimi asi polovicu taniera pri fyzicky náročnom dni.

5. Vyberáte si nesprávne doplnky výživy
Najlepší spôsob, ako doplniť telu potrebné živiny, je priamo z bežnej stravy. Niekedy sa však hodia aj doplnky výživy, ktoré môžu napraviť nedostatok určitých živín. Netreba to však s nimi preháňať a myslieť si, že sú konečným riešením. Proteíny sa vždy zídu, kreatín tiež funguje. Niekedy potrebujete doplniť aj vitamíny či minerály. Ktoré a v akých množstvách, to vám pomôže zistiť váš doktor, prípadne certifikovaný poradca zameraný na športovú výživu. Nie vždy platí, že viac je lepšie.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist