Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zdravie 13. 11. 2020

Nezdravé zlozvyky, ktoré sú ešte horšie, ako si myslíte

ikonka
Nikdy nie je neskoro urobiť vo svojom živote pozitívnu zmenu. Ak chcete žiť zdravší a dlhší život, možno by stálo za to vzdať sa niektorých svojich zlozvykov.

Prinášame vám sedem takých zlozvykov, ktoré by ste mali čo najskôr zmeniť. Môžu byť totiž horšie, ako by ste si mohli myslieť:

1. Jedenie, keď nie ste hladní – ak mimo hlavných jedál jete, keď nemáte pocit hladu, vedie to k strate prepojenia s prirodzenými signálmi hladu a uspokojeniam, čo môže viesť k chronickému prejedaniu a nárastu hmotnosti. To zvyšuje riziko ochorení, vrátane cukrovky a srdcovocievnych ochorení. Často jeme, aj keď nemusíme, keď sme nevyspatí, nervózni, unudení alebo smutní. Toto emocionálne jedenie treba dostať pod kontrolu.

2. Časté jedenie v rýchlom občerstvení – aj v tomto prípade vás tento zlozvyk dostane na dráhu k priberaniu a k ochoreniam, ktoré s nadváhou a obezitou súvisia. Jedlá z rýchleho občerstvenia sú pritom typicky bohaté na trans tuky, ktoré vedú k zápalom a hromadeniu povlaku na vnútorných stenách ciev. Príprava vlastných jedál doma poskytuje veľmi rýchle riešenie, pri ktorom budete mať pod kontrolou všetky ingrediencie.

3. Príliš veľký príjem alkoholu – ak pijete alkohol na pravidelnej báze, môžete si poškodiť pečeň, zvýšiť riziko rakoviny, vysokého krvného tlaku a depresie. Ženy sú pritom na to citlivejšie, ako muži. Môže to u ich spôsobovať problémy so srdcom, rednutie kosti a stratu pamäti. Riešením nemusí byť úplne abstinencia, ale pitie alkoholu s mierou. Napríklad nanajvýš pohár vína denne, tvrdé len sem-tam pri spoločenskej udalosti.

4. Príliš intenzívne sledovanie televízie – čím viac televízie sledujete, tým menej fyzickej aktivity vykonávate, čo zvyšuje vaše šance na nadváhu a cukrovku 2. typu. Ak televíziu nahradíte venovaniu sa svojej záľube alebo sociálnym kontaktom, budete na tom omnoho lepšie. Prílišné sledovanie televízie tiež urýchľuje nástup problémov s pamäťou. V ideálnom prípade ho obmedzte na 2 až 3 hodiny denne.

5. Fajčenie – v tejto dobe je už dobre známe, že fajčenie cigariet ľuďom škodí. Napriek tomu je stále veľa fajčiarov. Poďme si zrekapitulovať, čo vlastne fajčenie spôsobuje: zvyšuje riziko úmrtia následkom srdcovocievnych ochorení a rakoviny, pričom môže za 80-90 % prípadov rakoviny pľúc. Fajčenie tiež zvyšuje šance infarktu, mŕtvice a vysokého krvného tlaku, zvyšuje prejavy astmy. Najlepšie je úplne prestať, aj keď to nie je ľahké. Berte to nie ako zlozvyk, ale ako závislosť.

6. Opaľovanie do spálenia – ak sa radi opaľujete, aby ste mali v lete hnedú pokožku, dajte si pozor na opakované spálenie sa, pretože vám urýchľuje starnutie pokožky. Ešte horšie však je, že to významne zvyšuje riziko rakoviny kože. Riešením nie sú pritom ani solária. Ak sa nechcete vzdať bronzovej pokožky, choďte na to pomaly. Pred opaľovaním sa najprv dôkladne namažte opaľovacím krémom, vyhýbajte sa hodinám s najintenzívnejším slnečným žiarením a pravidelne chodievajte na kontroly kožnému doktorovi.

7. Časté využívanie liekov proti bolesti – keď lieky proti bolesti využívate frekventovane a aj vtedy, ak to nepotrebujete, môžete si privodiť závislosti a vážne zdravotné problémy, či už v tráviacom alebo srdcovocievnom systéme. Snažte sa príjem akýchkoľvek liekov obmedzovať do bodu, kým ich skutočne nepotrebujete. Ak máte len miernu bolesť hlavy, radšej si ľahnite a podriemte, ako by ste hneď mali nasadzovať ibuprofen. A ak vás bolesti trápia často, navštívte svojho doktora.

Nájdete nás na sociálnych sieťach:   Instagram  Facebook  Twitter  YouTube


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist