Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Suplementy 02. 12. 2020

Fungujú predtréningové suplementy naozaj tak, ako sa to hovorí?

ikonka
Predtréningové suplementy sú navrhnuté na to, aby zlepšili vašu športovú výkonnosť a poskytli vám dodatočnú energiu na cvičenie. Práve preto sú populárne u súťažných športovcov aj kondičných cvičencov. Fungujú však tak, ako sa to propaguje?

Predtréningové doplnky výživy obsahujú zväčša mix ingrediencií, ktoré si výrobcovia chránia patentmi. Výrobcovia pritom tvrdia, že práve ich mix je zodpovedný za nárast energie pred cvičením. Je tu však jedna ingrediencia, ktorá je súčasťou každého z nich – kofeín.

A práve kofeín je zodpovedný za daný efekt týchto suplementov a tým pádom aj za ich popularitu. Najpredávanejšie produkty ho obsahujú až 400 mg na jednu dávku, čo je ekvivalent štyroch šálok kávy. Nečudo, že potom cítite taký nával energie. Väčšina produktov ho obsahuje v rozmedzí 150 až 300 mg na dávku.

Je známe, že kofeín zvyšuje rýchlosť metabolizmu u človeka, zlepšuje vytrvalosť a znižuje prejavy únavy. Tiež stimuluje centrálny nervový systém a podporuje koncentráciu, vďaka čomu zažijete produktívnejší a efektívnejší tréning.

Predtréningové suplementy však obsahujú aj iné ingrediencie, napríklad kreatín, L-arginín, beta-alanín, taurín či betaín. Niektoré obsahujú guaranu, čo je rastlinný stimulant, ktorý obsahuje na gram viac kofeínu ako zrnko kávy.

Hoci existujú tvrdenia, že tieto ingrediencie môžu pomáhať k efektívnejšiemu tréningu, väčšina z nich sa nemôže oprieť o presvedčivé dôkazy.

Kreatín je jedným z najpopulárnejších doplnkov výživy a vedci už potvrdili jeho vplyv na budovanie sily a svalov, ako aj rast energie, ktorú využijete pri šprintoch alebo vzpieraní.

Pri L-arginíne a betaíne je len málo vedeckých štúdií, ktoré by potvrdzovali ich vplyv na rast výkonnosti. Podľa niektorých zase beta alanín oneskoruje nástup únavy a pri tauríne sa nájdu protichodné závery, pokiaľ ide o podporovanie športovej výkonnosti.

Aby sme to zjednodušili, predtréningové suplementy zvyšujú vašu výkonnosť jednoducho len preto, že obsahujú veľa kofeínu. Neexistujú žiadne dôkazy, že by ostatné zložky zvyšovali výkonnosť tak, že by ste to pocítili. To, čo cítite, je výsledkom príjmu kofeínu, ktorý sa dá kúpiť aj samostatne a podstatne lacnejšie.

A ak by vás lákala myšlienka, že v jednom produkte môžete okrem kofeínu získať aj iné látky, často je realita taká, že sa vám finančne oplatí nakúpiť si ich individuálne.

Mnoho ľudí si predtréningové suplementy kupuje aj preto, že sľubujú väčší prietok krvi k svalom, vďaka čomu sa k nim dostanú potrebné živiny ľahšie. Výrobcovia vám však nepovedia, že vedci tento efekt zaznamenali len pri cvičení s vysokou intenzitou asi na úrovni 80 % vašej cvičebnej kapacity...

Nájdete nás na sociálnych sieťach:   Instagram  Facebook  Twitter  YouTube


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist