Ak sa naučíte zhyby vykonávať, budete silnejšie ako drvivá väčšina žien a dokonca aj skupina mužov. Takúto silu využijete aj v bežnom živote, pričom silnejší budete mať aj samotný úchop. Podporíte si efektívny rozvoj chrbtového svalstva, ramien či bicepsov. A plusom je aj mentálne zocelenie.
Zhyby sú vo všeobecnosti ťažké a u žien to platí dvojnásobne. Sú pre ne frustrujúcejšie, pretože nedisponujú takou silou v hornej časti tela, ako muži. Pomocnú ruku vedia podať gumové pásy, tréningový partner alebo cvičenie na stroji s mechanickým asistentom, ktorý znižuje odpor.
Ak chcete zhyby robiť bez takejto asistencie, môžete využiť aj negatívne opakovania. Ak sa totiž k hrazde nepritiahnete ani raz, môžete si pomôcť do hornej polohy a potom sa snažiť čo najviac brzdiť pohyb dole. Takto pôjdete silovo nahor a nakoniec zvládnete robiť aj kompletný zhyb.
Ak túžite robiť aj viac zhybov v jednej sérii, tak potom máme pre vás dobrú správu – už za osem týždňov poctivého tréningu sa môžete dopracovať k tomu, že ide urobíte minimálne 5-6 a možno aj viac. Pomôže vám k tomu nasledujúca stratégia:
1. Testovanie – najskôr sa po dôkladnom zahriatí hornej časti tela postavíte k hrazde a vyskúšate, ako na tom ste. Koľko zhybov urobíte technicky správne? Ak neurobíte žiaden, dajte si za cieľ na konci programu 5-6 korektných opakovaní. Ak urobíte aspoň jeden, mierte za 10 opakovaniami.
2. Budovanie sily – prvé štyri týždne budete dvakrát do týždňa robiť dve série po 6-8 negatívnych opakovaniach zhybov (budete sa kontrolovane spúšťať dole). Ďalšie dva dni si vyhraďte na cvičenie zhybov s asistenciou – urobíte dve série po 8-10 opakovaní. Ideálne si medzi tieto tréningy dajte deň voľna. Po štvrtom týždni sa opäť otestujte. Koľko zhybov bez asistencie teraz urobíte?
3. Budovanie vytrvalosti – v piatom až siedmom týždni budete pokračovať v robení negatívnych opakovaní dvakrát do týždňa, ale počet sérií sa zvýši na tri a počet opakovaní na 8-10. Ďalší deň v týždni si vyhraďte na budovanie vytrvalosti cez zhadzovanú sériu – urobte toľko zhybov bez pomoci, koľko dokážete, a potom bez prestávky pokračujte so zhybmi s asistenciou opäť až do zlyhania. Uistite sa, že medzi tréningami máte jeden až dva dni voľna.
4. Testovanie – v ôsmom týždni sa opäť otestujte. Ak ste dosiahli svoj cieľ, tak gratulujeme. Ak nie, tak ešte pridajte pár týždňov budovania vytrvalosti a otestujte sa znova v 10. týždni od začiatku programu.
Čítať ďalší článok:
Potrebujete vitamín C? Tieto jedlá sú lepšie ako doplnok výživy Zdieľať na Facebooku