Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Chyby pri chudnutí V. – Strava s nízkym obsahom sacharidov a tukov

26. 02. 2021
ikonka
V poslednej časti päťdielnej série o významných chybách v procese chudnutia sa z posilňovne presunieme do kuchyne. Pozrieme sa na jednu z chýb, ktorej sa dopúšťajú najmä zástupcovia širšej verejnosti.

Kým pokročilí cvičenci a kulturisti vedia, že každá živina má svoj význam v strave, bežní ľudia sa pri chudnutí zamerajú na dve, ktoré pre ne budú predstavovať úhlavných nepriateľov – sacharidy a tuky. Kým u sacharidov by toho nepriateľa skoro aj trafili, obmedzovaním tukov sa uberajú o veľa.

Základom aj pri efektívnom procese chudnutia je to, že vaše telo potrebuje energiu, aby zvládalo cvičiť a aby zvládalo vykonávať svoje funkcie, vrátane podporovania metabolizmu a odbúravania tukov. Samozrejme, dôležitý je kalorický deficit a áno, sacharidy a tuky majú kalórií podstatne viac ako bielkoviny, no meniť bielkoviny na energiu je neefektívne a ohrozuje to aj vašu svalovú hmotu.

Práve preto nemôžete byť v snahe dosahovať rýchle výsledky vo svojej diéte agresívni a potrebujete mať v strave aj vhodné množstvá sacharidov a tukov.

Článok pokračuje pod reklamou

Ak ich budete vynechávať, nie len, že sa celý proces chudnutia spomalí, ale budete prichádzať aj o svaly, budete sa zle cítiť, nebudete mať energiu, zhorší sa vám kvalita spánku a budete náchylnejší na depresiu. A to neodvráti žiadne množstvo bielkovín, pretože hormóny i vaše telo potrebuje aj ostatné makroživiny.

Ak to chcete robiť správne, môžete si ako inšpiráciu pozrieť Ornishovu diétu, keto diétu či Atkinsonovu diétu. Postačí vám však, keď sa budete stravovať vyvážene, ako to robia v Stredomorí. Ako na to?

Na začiatku si určite svoj kalorický príjem potrebný na to, aby ste boli na konci dňa v kalorickom deficite a zaistili si pomalé udržateľné úbytky telesnej hmotnosti. Potom si určené množstvo prijímaných kalórií rozdelíte medzi tri makroživiny – 30-40 % kalórií bude pochádzať z bielkovín, 30-35 % zo sacharidov a 30-35 % zo zdravých tukov.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist