Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Kedy by ste nemali skúšať prerušovanú hladovku?

13. 04. 2021
ikonka
Prerušovaná hladovka je populárnou cestou k chudnutiu. Ak aj nájdete dostatok mentálnej sily, aby ste sa jej venovali, potom je ešte 10 iných dôvodov, prečo by ste to s ňou nemali skúšať. Pre Eat This, Not That! na ne poukázali výživové odborníčky Patricia Bannan, Cedrina Calder a Cynthia Sass.

Prerušovaná hladovka je typicky diéta, ktorá strieda dlhšie obdobie bez jedenia s kratším obdobím určeným na jedenie. Mnoho ľudí 16 hodín z dňa neje a počas zvyšných ôsmich hodín to dobehne. Chcete ju vyskúšaj aj vy? Nemali by ste, ak platí niečo z nasledujúceho:

1. Máte problémy so spánkom – je dôležité mať dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Ak máte problémy so spánkom, táto diéta vám ich môže len zvýrazniť. Nie je dobré, ak chodíte spať hladní, ani keď ste prejedení.

2. Mali ste alebo máte poruchu stravovania – ak máte vo zvyku jesť nepravidelne, môžete si v najhoršom prípade privodiť až anorexiu či bulímiu. Preto nie je rozumné skúšať prerušovanú hladovku pre ľudí, ktorí riešia alebo riešili poruchu stravovania.

Článok pokračuje pod reklamou

3. Venujete sa intenzívnym tréningom – nejde len o to, aby ste mali energiu pre samotný tréning alebo športový výkon, ale aj o zotavovanie po docvičení. A tí, čo chcú budovať svaly, potrebujú prijímať bielkoviny pravidelne počas dňa a nie ich všetky natlačiť do jedného až dvoch veľkých jedál.

4. Máte problémy s trávením – v takomto prípade vám prerušovaná hladovka môže zhoršiť vaše symptómy. Dlhý čas bez jedla môže u vás viesť k zápche alebo nadúvaniu a neprospejú vám ani veľké porcie jedál v období jedenia.

5. Potrebujete v práci vysokú úroveň koncentrácie – jedlo vám poskytuje energiu a umožňuje vám koncentrovať sa. Ak ste hladní, vaša pozornosť trpí. Nie každý totiž pri prerušovanej hladovke pozoruje efekt zvýšenia energie. Niektorým sa znižuje, čo vedie aj k zhoršeniu koncentrácie.

6. Máte cukrovku – ľudia s cukrovkou sa musia vyrovnávať s častými zmenami krvného cukru a posledná vec, ktorú potrebujú, je pridať diétu, ktorá by tieto zmeny krvného cukru zvýrazňovala.

7. Ste tehotné alebo dojčite – ženy, ktoré čakajú dieťa alebo dojčia, by mohli prerušovanou hladovkou škodiť rozvoju svojho potomka. Aj keď sa snažíte otehotnieť, nemala by to byť diéta pre vás, pretože môže ovplyvňovať menštruáciu a ovuláciu.

8. Užívate lieky s jedlom – niektoré lieky sa musia užívať spolu s jedlom. Často majú rozvrhnutý čas užívania, ktorý vám neumožní dodržiavať protokol prerušovanej hladovky.

9. Máte slabú imunitu – ak máte za sebou významnú chorobu alebo nejakej práve čelíte, nemali by ste sa bez porady s doktorom púšťať do takejto diéty, aby ste držali svoj imunitný systém čo najsilnejší.

10. Neumožní vám to váš životný štýl – váš pracovný harmonogram do veľkej miery ovplyvňuje vašu schopnosť úspešne absolvovať túto diétu, najmä, ak pracujete na zmeny.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist