Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Tiché symptómy, ktoré vám hovoria, že vám chýba jód

07. 05. 2021
ikonka
Jód je minerál, ktorý je nevyhnutný pre produkciu hormónov štítnou žľazou, ktoré regulujú rast, rozvoj a metabolizmus. Telo si ho nevie vyrobiť samo, a tak je dôležité získavať ho v dostatočnej miere zo stravy.

Potrebné množstvo získavaného jódu sa mení v závislosti od fázy života, v ktorej sa nachádzame. Dospelý potrebujú prijať minimálne 150 mikrogramov denne, tehotné ženy potrebujú 220 mikrogramov denne a dojčiace až 290 mikrogramov denne.

Zhruba jedna tretina svetovej populácie trpí jeho nedostatkom. Či patríte medzi nich by vám mohli naznačiť aj nasledujúce symptómy:

1. Cítite únavu alebo depresiu – ak vaša štítna žľaza nefunguje optimálne a dostane sa do hypotyreoidizmu, tak sa prejavia symptómy, ako únava, zápcha, priberanie alebo zlá nálada.

Článok pokračuje pod reklamou

2. Máte suchú pokožku, krehkejšie vlasy alebo ste citliví na chlad – ďalším prejavom hypotyreoidizmu sú suchá pokožka, citlivosť na chlad, strata vlasov a oslabovanie svalov. Jej rozvoj je pravdepodobnejší u žien, najmä po prechode.

3. Trpí vaša práca – nedostatok jódu sa môže u dospelých prejaviť aj nedostatočnou mentálnou činnosťou a tým pádom aj zníženou produktivitou práce.

4. Máte hrčku na krku – pri nedostatočnom príjme jódu sa vám môže v spodnej časti krku objaviť hrčka, ktorá je zvyčajne jedným z prvých príznakov.

5. Keď ležíte, máte pocit, že sa dusíte – väčšie hrčky môžu spôsobiť, že keď ležíte v určitej polohe, tak máte problém s dýchaním alebo preglganím.

6. Máte problémy počas tehotenstva – počas tehotenstva potrebujete zvýšiť príjem jódu, aby ste znížili riziko potratu alebo predčasného pôrodu. Nedostatok tohto minerálu má negatívny vplyv na rozvoj plodu, najmä jeho mozgu a celkového rastu.

Ak chcete vedieť, či máte dostatok jódu, mali by ste si dohodnúť vyšetrenie u vášho doktora. Jeho hladina sa zisťuje pomocou analýzy moču, cez ktorý jód opúšťa telo.

zdroj: the Healthy

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist