Potrebné množstvo získavaného jódu sa mení v závislosti od fázy života, v ktorej sa nachádzame. Dospelý potrebujú prijať minimálne 150 mikrogramov denne, tehotné ženy potrebujú 220 mikrogramov denne a dojčiace až 290 mikrogramov denne.
Zhruba jedna tretina svetovej populácie trpí jeho nedostatkom. Či patríte medzi nich by vám mohli naznačiť aj nasledujúce symptómy:
1. Cítite únavu alebo depresiu – ak vaša štítna žľaza nefunguje optimálne a dostane sa do hypotyreoidizmu, tak sa prejavia symptómy, ako únava, zápcha, priberanie alebo zlá nálada.
2. Máte suchú pokožku, krehkejšie vlasy alebo ste citliví na chlad – ďalším prejavom hypotyreoidizmu sú suchá pokožka, citlivosť na chlad, strata vlasov a oslabovanie svalov. Jej rozvoj je pravdepodobnejší u žien, najmä po prechode.
3. Trpí vaša práca – nedostatok jódu sa môže u dospelých prejaviť aj nedostatočnou mentálnou činnosťou a tým pádom aj zníženou produktivitou práce.
4. Máte hrčku na krku – pri nedostatočnom príjme jódu sa vám môže v spodnej časti krku objaviť hrčka, ktorá je zvyčajne jedným z prvých príznakov.
5. Keď ležíte, máte pocit, že sa dusíte – väčšie hrčky môžu spôsobiť, že keď ležíte v určitej polohe, tak máte problém s dýchaním alebo preglganím.
6. Máte problémy počas tehotenstva – počas tehotenstva potrebujete zvýšiť príjem jódu, aby ste znížili riziko potratu alebo predčasného pôrodu. Nedostatok tohto minerálu má negatívny vplyv na rozvoj plodu, najmä jeho mozgu a celkového rastu.
Ak chcete vedieť, či máte dostatok jódu, mali by ste si dohodnúť vyšetrenie u vášho doktora. Jeho hladina sa zisťuje pomocou analýzy moču, cez ktorý jód opúšťa telo.
zdroj: the Healthy
Čítať ďalší článok:
Tréning celého tela, ktorý odcvičíte aj bez činiek Zdieľať na Facebooku