InstagramFacebookYoutube
Tréning

Tri silové cviky, ktoré by mal robiť každý

07. júna 2021
Tri silové cviky, ktoré by mal robiť každý
Niektoré cviky sú lepšie ako iné. A my vám teraz prinesieme tie najlepšie, ktoré by mal robiť každý, kto to s cvičením myslí vážne. A aj taká osoba, ktorá cvičí len z kondičných a zdravotných dôvodov.

Posilňovanie nie je len o tom, aby sa z nás stali robustní vzpierači alebo masívni kulturisti. Pre väčšinu ľudí je to spôsob, ako sa udržať v kondícii, zlepšiť si zdravie a uľahčiť si bežné činnosti, ktoré nás stretávajú v živote.

Ak aj nechcete robiť drepy súťažne, pravdepodobne sa budete chcieť postaviť zo stoličky sami, keď budete v pokročilom veku. Taktiež sa aj v produktívnom veku zíde, ak vám nebude robiť problém prenášanie ťažkých nákupných tašiek či nábytku pri sťahovaní.

Článok pokračuje pod reklamou


Práve s tým vám pomôžu nasledujúce tri cviky, ktoré vám okrem budovania sily pomôžu zvýšiť funkčnú silu, zlepšiť držanie tela či posilniť kosti:

Drepy
Začneme už naznačenými drepmi, ktoré precvičia najmä spodnú časť tela. Nie je človek, ktorý by každý deň neurobil drep – vstávame z postele, zo stoličiek, z gaučov... Ak sa im budete venovať aj v posilňovni, zvýšite si celkovú silu, naučíte sa zapájať do činnosti sedacie svaly a prednú časť stehien, čím znížite stres vyvíjaný na kolená. Zlepšíte si tiež flexibilitu v bedrách, kolenách a členkoch.

Mŕtve ťahy
Mŕtvy ťah je hlavným vzpieračským cvikom, ktorý je na pohľad jednoduchý – chopíte sa činky a zdvihnete ju zo zeme. Tento cvik rozvíja silu celého tela, vrátane nôh, chrbta i úchopu. Pomôže vám so sťahovaním ťažkých vecí, s držaním tela i obmedzení bolesti krížov. Dôležité však je dbať na techniku prevedenia. Najfunkčnejšia alternatíva sú mŕtve ťahy s hex osou, známou aj ako trap bar. Ak ju nemáte, môžete ich robiť aj s jednoručnými činkami alebo kettlebellmi po stranách.

Farmárska chôdza
V pokročilom veku sa vám môže stať problémom aj prenášanie potravín. Na to je výborný cvik farmárska chôdza, ktorej vykonanie je veľmi jednoduché, ale prínosy významné. V každej ruke držíte rovnako veľkú záťaž a kráčate určitú vzdialenosť. Začínať môžete s jednoručkami, ale kettlebell lepšie simuluje nákupnú tašku. Dôležité je záťaž postupne zvyšovať. Neskôr môžete skúsiť aj alternatívu, že budete záťaž držať iba v jednej ruke. Tým si viac posilníte aj stabilitu stredu tela.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist