InstagramFacebookYoutube
Tréning

10 skvelých prínosov pravidelného prechádzania sa

06. septembra 2021
10 skvelých prínosov pravidelného prechádzania sa
Hľadáte tréning, ktorý by vám podporil spaľovanie tukov, posilnil vaše zdravie a nebol taký náročný? Potom nemusíte rozmýšľať dlho. Aj taký jednoduchú spôsob aktivity, akou je bežná chôdza, vám toto všetko môže priniesť.

Chôdza je druh kardiovaskulárneho tréningu, ktorý môže robiť ktokoľvek a to celý život. Je podceňovaná, o čom vás presvedčí aj nasledujúcich desať prínosov, z ktorých sa môže tešiť každý, kto sa jej venujte aspoň 30 minút denne:

1. Podporenie chudnutia – pravidelná chôdza je tajnou zbraňou mnohých ľudí, ktorí efektívne chudnú. Okrem pálenie kalórií podporuje metabolizmus a zlepšuje odozvu tela na inzulín, čo môže podporiť odbúravanie podkožného tuku. Množstvo spálených kalórií zvýšite rýchlejším tempom.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Zlepšenie nálady – pohár vína alebo čokoláda vám môžu pomôcť vyrovnať sa s ťažkým dňom, no chôdza dokáže to isté a neobsahuje žiadne kalórie. Výskumy dokazujú, že chôdza znižuje podráždenosť a podporuje pocity blaha.

3. Zníženie rizika chronických ochorení – je dokázané, že pravidelné prechádzky znižujú hladinu krvného cukru krvi a riziko cukrovky. Tiež znižujú tlak krvi, čím znižujú aj riziko mŕtvice a iných srdcovocievnych ochorení.

4. Zlepšenie trávenia – chôdza zlepšuje pohyblivosť čriev, vďaka čomu ja váš tráviaci systém „prechodnejší“.

5. Zlepšenie kvality spánku – pravidelné pohyb vám pomôže zlepšiť kvalitu nočného spánku. Taktiež vás pomôže uvoľniť a zbaviť bolesti, čo vám pomôže zaspať rýchlejšie.

6. Podporenie kreativity – ak neviete preskočiť prechádzku v nejakom kreatívnom projekte, choďte sa prejsť. Psychológovia zistili, že prechádzka na čerstvom vzduchu vám podporí tvorivosť.

7. Podporenie imunity – pravidelné prechádzky majú podobný vplyv na zlepšenie vášho imunitného systému ako cieľavedomé cvičenie. Budete odolnejší voči zápalovým ochoreniam, kardiovaskulárnym problémom, metabolickému syndrómu a podobne.

8. Predchádzanie kŕčových žíl – starnutím sa zvyšuje riziko rozvinutia kŕčových žíl. Chôdza je osvedčeným spôsobom, ako im predísť alebo ich rozvoj oddialiť vďaka zdravšiemu prietoku krvi v rizikových oblastiach dolných končatín.

9. Úľava od bolesti kĺbov – zlepšuje sa rozsah pohybu a mobilita kĺbov, čo zlepší aj prietok krvi do tuhých oblastí a posilní svaly, ktoré obklopujú kĺby. Už len 10 minút chôdze denne znižuje prejavy artritídy.

10. Predĺženie života – vedci zistili, že ľudia medzi 70. a 90. rokom života, ktorí opúšťali svoj dom a zostali fyzicky aktívni, sa dožívajú dlhšieho veku ako tí, čo sú pasívni. Pomáha aj sociálna interakcia, ku ktorej môže dôjsť pri prechádzke.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist