InstagramFacebookYoutube
Kulturistika

Veľké príbehy vlaňajšej Olympie: Koniec jednej legendy, návrat druhej, nový kráľ

7. októbra 2021
Veľké príbehy vlaňajšej Olympie: Koniec jednej legendy, návrat druhej, nový kráľ
Olympia Weekend v roku 2020 sa niesol v zvláštnom duchu. Konal sa v netypický decembrový termín a po dlhých rokoch ho nehostilo Las Vegas. Aj tak vplývala na svet pandémia koronavírusu. Súboju najlepších kulturistov však nezabránila.

Dokonca sme sa dočkali zaujímavej zápletky, keď do floridského Orlanda pricestoval aj sedemnásobný šampión Phil Heath. Po neúspechu v roku 2018 a absencii v roku 2019 sa chcel vrátiť na vrchol. Titul prišiel obhajovať Brandon Curry. S kariérou sa definitívne lúčil Dexter Jackson.

Ešte predtým, ako sa na pódium postavili borci v kráľovskej disciplíne, sme v piatok videli finálové zápolenia v piatich kategóriách. Z prvenstva vo Fitness sa tešila Missy Truscottová, vo Figure Cydney Gillonová, vo Physique Sarah Villegasová a titulom Ms. Olympia sa popýšila Andrea Shawová. Kulturistika žien pritom zažívala svoj návrat.

Článok pokračuje pod reklamou


Kulturistika mužov mala svoje finále najskôr v kategórii do 212 libier, ktorá po druhýkrát po sebe priniesla nového šampióna. Kamal Elgardni síce pôsobil mohutnejšie ako o rok skôr, ale titul neobhájil, keď ho dokázal poraziť Shaun Clarida.

No a potom prišlo semifinále Mr. Olympia, kde sa prvýkrát ukázalo, že Heath nezažije návrat snov. A hoci sa všetci pred súťažou zameriavali na súboj medzi ním a Currym, nakoniec tu bol tretí človek, ktorý im vytrel kocúra.

V skvelej forme sa prezentoval Mamdouh Elssbiay, o ktorom sa už reálne začalo hovoriť, že by sa po rokoch frustrácie mohol dočkať prvenstva. V roku 2017 k nemu mal najbližšie, keď skončil druhý. Jeho forma o tri roky neskôr bola lepšia a konkurencia slabšia.

Sobota bola v kulturistickej kategórii „open“ dňom D. Ešte predtým si však zasúťažili súťažiaci v troch kategóriách – Physique mužov ovládol Brandon Hendrickson, Classis Physique po druhýkrát po sebe Chris Bumstead a v ženskej kategórii Bikini sa z triumfu tešila Janet Layugová.

Finále Mr. Olympia potom už neprinieslo žiadne veľké prekvapenie. Heath sa za 24 hodín zlepšil, no nakoniec mu to stačilo len na tretie miesto. Obhajca titulu, Curry, si mohol na konto zapísať skalp legendy, ale na titul mu to nestačilo.

Po prvýkrát v kariére sa stal držiteľom Sandowovej sošky „Big Ramy“, ktorý potvrdil svoju životnú formu, bol najmohutnejší a hoci mal stále nejaké rezervy, bol o krok vpred pred konkurenciou.

Elssbiay sa stal 16. rôznym šampiónom v histórii Mr. Olympia, pričom na súťaži štartovať ani nemusel. Okolnosti mu nepriali a nekvalifikoval sa. Organizátori mu však dali špeciálnu pozvánku. Lepšej vďaky sa od neho dočkať nemohli.

Takto vyzeralo kompletné poradie Mr. Olympia 2020: 1. Mamdouh Elssbiay, 2. Brandon Curry, 3. Phil Heath, 4. Hadi Choopan, 5. William Bonac, 6. Akim Williams, 7. Iain Valliere, 8. Hunter Labrada, 9. Dexter Jackson, 10. Luis Rodriguez, 11. Lukáš Osladil, 12. Seung Chul Lee, 13. Max Charles, 14. Antoine Vaillant, 15. Regan Grimes, 16. Juan Morel.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist