InstagramFacebookYoutube
Motivácia

6 krokov, ako si udržať motiváciu a dosiahnuť svoj fitness cieľ

14. novembra 2021
6 krokov, ako si udržať motiváciu a dosiahnuť svoj fitness cieľ
Cvičenie znižuje riziká najrôznejších ochorení a zvyšuje aj sebavedomie budovaním estetickejšieho tela. Nie každý je však od prírody stavaný k tomu, aby sa mu venoval bez problémov s motiváciou. Ak si ju chcete udržať, mali by ste robiť nasledujúce kroky.

1. Stanovte si cieľ – váš cieľ by mal byť „SMART“, teda špecifický, merateľný, dosiahnuteľný, reálny a časovo ohraničený. Takýto cieľ je efektívny, pretože máte špecificky určený čas na dosiahnutie niečoho, čoho ste schopní. Väčší cieľ si pritom rozložte na niekoľko menších, ktorých dosahovanie bude ľahšie a krok po kroku vás dovedú k hlavému cieľu.

2. Nájdite si čas na tréning – ak chcete uspieť, jednoducho musíte dať cvičeniu prioritu a vyhradiť mu presné časové okno vo vašom harmonograme. Pri tom musíte zohľadniť aj vaše iné povinnosti, aby ste našli ideálny čas, pri ktorom budete mať energiu absolvovať kvalitný tréning.

Článok pokračuje pod reklamou


3. Udržte si v tréningu pestrosť – svoje tréningy si musíte užívať, preto nerobte jeden a ten istý stále dokola. Je to monotónne a ľahko stratíte o cvičenie záujem. Meňte teda cviky, počty sérií i opakovaní. A skúšajte aj viacero iných druhov cvičenia – posilňovanie, beh, plávanie, cyklistiku, pilates, jogu, kolektívne športy, individuálne športy, prechádzky...

4. Počúvajte hudbu – hudba vám dokáže dodať energiu do cvičenia. Vedci dokázali, že má motivujúce účinky. Malo by ísť o vaše obľúbené pesničky v rytmickom a rýchlom tempe. Spôsobí aj to, že vám cvičenie bude pripadať ľahšie, ako v skutočnosti je.

5. Nájdite si tréningového partnera – nájdite si osobu, s ktorou budete zdieľať svoj cieľ. Môže ísť aj o osobu, s ktorou budete cvičiť. Vďaka tomu sa vzájomne budete mať od kontrolou a obmedzíte riziko vynechávania tréningov. Ak cvičíte radi sami, tak si aspoň nájdite osobu, ktorá vám bude oporou a dodá vám motiváciu, keď budete mať náročnejšie obdobie.

6. Netlačte na pílu – začnite svoju snahu pozvoľna, pretože, ak to na začiatku „prepálite“, zvyšuje sa šanca, že to nakoniec vzdáte. Tiež intenzitu zvyšujte krok po kroku, aby ste obmedzili riziko zranenia, ktoré by bolo prekážkou k dosiahnutiu vášho cieľa.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist