InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Maximálna srdcová frekvencia a cvičenie – prečo je dôležitá?

21. novembra 2021
Maximálna srdcová frekvencia a cvičenie – prečo je dôležitá?
Moderná éra priniesla pokročilé technológie aj do sveta cvičenia. Snáď najrozšírenejšie sú v súčasnosti náramky, prostredníctvom ktorých si pomerne presne môžete zmerať svoj srdcový tep. Aký význam to pre vás však môže mať?

Teórie stojace za meraním srdcového tepu alebo srdcovej frekvencie nie sú ničím prevratným a sú tu už roky. Často sa však strácajú v záplave iných, čerstvejších informácií. Preto sa teraz zameriame na to, čo by mal vedieť každý cvičenec.

Srdcová frekvencia je v prvom rade dôležitá zo zdravotného hľadiska – preto sa aj začala meriavať. Pokojový srdcový tep ukáže, ako je na tom vaše srdce vzhľadom na vaše pohlavie a vek.

Článok pokračuje pod reklamou


Pri fitness je dôležité merať to, ako sa zvýši alebo zníži váš tep v závislosti od druhu a intenzity fyzickej aktivity. Ponúka vám tiež možnosť správne sa nastaviť do rozsahu, pri ktorom sa efektívnejšie spaľuje podkožný tuk. Najdôležitejšie je z tohto hľadiska poznať vašu maximálnu srdcovú frekvenciu.

Jej poznanie je dôležité pre to, aby sa dokázala vytvoriť tréningová zóna, v ktorej by sa mal váš tep pohybovať. Často sa vkladá do prístroja manuálne, a tak by ste si ju mali vedieť vypočítať. Najlepšie by bolo podstúpiť záťažový VO2 max test, ale to pre bežného cvičenca nie je také dostupné.

Dobrá správa je, že si pomerne jednoducho a spoľahlivo môžete jej hodnotu zistiť aj sami. Často ľudia používajú tú najjednoduchšiu metódu, ktorá je aj najmenej presná – od hodnoty 220 odpočítajú svoj vek.

Podľa vedcov je však najpresnejšou metódou výpočtu od hodnoty 208 odpočítať výsledok násobku vášho veku s koeficientom 0,7 (max. srdcová frekvencia = 208 – 0,7 x váš vek). Stále to nemusí byť korektný výsledok pre špecifické skupiny jedincov, ale pre potreby bežného človeka postačí.

Ak chcete zlepšiť svoju vytrvalosť a páliť tuky, mali by ste cvičiť intenzitou na úrovni 60-70 % maximálnej srdcovej frekvencie. Kondičku lepšie zlepšíte na úrovni 70-80 %, výbušnosť a šprinty na úrovni 80-90 %. Všetko vyššie už zaujíma len športovcov, ktorí si potrebujú zlepšiť rýchlosť.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist