InstagramFacebookYoutube
Výživa

Čaj každý deň – má svoje vedľajšie účinky

26. novembra 2021
Čaj každý deň – má svoje vedľajšie účinky
Ak máte radi čaj a pijete ho každý deň, potom by ste iste radi vedeli, aké sú jeho vedľajšie účinky. Tie nie sú nevyhnutné len negatívne, o čom vás presvedčí aj prípad obľúbeného teplého nápoja.

Správne pripravený čaj má množstvo prínosných vlastností, ktoré prospejú nie len ľuďom, ktorí sa snažia chudnúť, ale aj tým, čo chcú zdravo žiť. Má svoje plusy, ale aj mínusy, ktoré možno zhrnúť týmito bodmi:

1. Pomáha s chudnutím – čistý čaj bez cukru alebo medu je výborným nástrojom na podporenie chudnutia. Dodá vám tekutiny, naplní žalúdok a zníži chuť do jedla. Zelený čaj tiež pomáha s odbúravaním tukov v oblasti brucha.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Môžete ho aj podceniť – pokojne vďaka čaju môžete aj pribrať. Platí to, ak ho pijete s cukrom alebo mliekom. Mnoho ľudí si ho nevie predstaviť bez osladenia. Skúste však namiesto cukru napríklad stéviu.

3. Môže obmedziť zápaly – zelený čaj obsahuje katechín EGCG, ktorý má protizápalové účinky. Pomáha teda aj pri ochoreniach, ako sú cukrovka, rakoviny, pri neurodegeneratívnych poruchách či kardiovaskulárnych problémoch.

4. Môže vám zafarbiť zuby – kozmetickou nevýhodou je, že častým pitím čaju sa vám zuby zafarbujú do žlta.

5. Nebude vám toľko pískať v ušiach – vedci zistili, že pravidelný konzumenti čaju alebo kávy pociťujú menej pískania alebo zvonenia v ušiach ako tí, ktorí ho nepijú pravidelne.

6. Môžete pocítiť vplyv kofeínu – až 400 mg kofeínu denne by malo byť bezpečných pre väčšinu dospelých mužov a žien. Citlivejšie osoby ho však pocítia aj pri nižšej hladine. Šálka čaju pritom obsahuje asi 45 mg kofeínu, takže ak ich prijmete príliš veľa, môžete mať problém so zaspaním. Tiež môže zvýšiť krvný tlak a viesť k bolesti hlavy.

7. Môže vás ochrániť pred rakovinou – čierny a zelený čaj obsahujú prírodné látky, ako polyfenoly a EGCG, ktoré chránia pred určitými druhmi rakoviny – prostaty, prsníkov, pľúc, pankreasu či hrubého čreva. Biely, čierny a zelený čaj chránia aj pred rakovinou kože.

8. Môže mať v sebe stopy ťažkých kovov – každodenné pitia čaju zvyšuje šance, že strávite vysoké množstvo ťažkých kovov, ktoré sa časom nahromadia. Hlavne niektoré bylinkové čaje, najmä zo znečistených oblastí Číny, obsahujú kovy, ako kadmium, arzén, olovo či ortuť.

9. Môže vám posilniť kosti – podľa výskumov obsahuje čaj látky, ktoré stimulujú formovanie kostnej hmoty. Znižuje teda aj riziko osteoporózy. Platí to najmä o zelenom a čiernom čaji.

10. Častejšie pôjdete na záchod – čaj obsahuje kofeín, ktorý podporuje vyprázdňovanie. V prípade čaju však nemusíte mať obavy, že by vás dehydratoval.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist