InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Sú drepy a výpady zlé pre vaše kolená?

Autorka: Lucka  /   4. decembra 2021
Sú drepy a výpady zlé pre vaše kolená?
Certifikovaná odborníčka a profesorka Erin Calderonová čelila zaujímavej otázke od čitateliek magazínu Oxygen: Sú drepy a výpady zlé pre vaše kolená?

Krátka odpoveď odborníčky je: Nie.

„V skutočnosti, ak máte zdravé kolená, drepy a výpady by mali byť základom vášho tréningového programu na spodnú časť tela. Sú to vysoko funkčné pohyby, ktoré sa prenášajú do takmer každého športu, pričom precvičujú viaceré svalové skupiny a rýchlo zdvíhajú tep vášho srdca,“ poznamenala.

Článok pokračuje pod reklamou


„Tí, čo mali v minulosti zranenie kolena, môžu pociťovať bolesť v kolenách po cvičení týchto cvikov, ale to môže pociťovať aj horlivý cvičenec, ktorý robí príliš veľa cvikov s nárazmi, ktoré doprevádzajú ťažké drepy a výpady. Bez ohľadu na dôvod, ak sa začnú vaše kolená ozývať, stojí za to ich počúvať.“

Podľa Calderonovej je zo všetkého najdôležitejšia technika prevedenia oboch cvikov. Ak je zlá, zvyšuje pravdepodobnosť bolestí.

Pri drepoch je dôležité zarovnať kolená s druhým alebo tretím prstom na nohe. Môžu predchádzať prsty na nohách pri pohybe dole, ak je váha centrovaná nad stredom chodidla. Bedrá idú dozadu prvé, ako keď si sadáte na stoličku, až potom dochádza k ohybu kolien.

Pri výpadoch by predné koleno malo byť počas celého pohybu na úrovni päty. Chodidlá by mali byť od seba na šírku bedier a pohyb je priamy hore-dole, nie tlačiť sa cez koleno dopredu.

Dôležité je tiež plánovať dobre svoje tréningy. V deň, keď cvičíte drepy a výpady, by ste nemali plánovať aktivity, pri ktorých dochádza v spodnej časti tela k nárazom, ako je bez alebo plyometrické cvičenie.

Ak chcete kolenám uľaviť, za pozornosť stoja aj alternatívne cviky. Bežné drepy môžete nahradiť čelnými, pri ktorých sú síce kolená dominantnejšie, ale máte ľahšie pod kontrolou techniku, hacken drepy alebo švihy s kettlebellom či mŕtve ťahy. Menší tlak pri výpadoch sa na kolená vyvíja, ak ich robíte vzad. Alternatívou môžu byť aj výstupy na lavičku či výpady do strán.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist