Nie je to ešte tak dávno, keď sa behávať chodilo von, či už bolo teplo alebo chladno, či pršalo alebo snežilo. Rozšírenie bežeckého pásu k tomu prinieslo novú alternatívu a aj bežci, ktorí radšej v daždi behávať nechodili, razom mohli v prípade zlého počasia trénovať v interiéri. A v súčasnosti sú aj takí cvičenci, ktorí inak ako na bežeckom páse ani nebehávajú.
Ak si odmyslíme jedincov, ktorí behávajú v rámci svojej športovej prípravy, väčšina kondičných cvičencov využíva beh ako nástroj na chudnutie. A práve s týmto v mysli sa pozrieme na to, či vám umožní viac kalórií spáliť obyčajný beh vonku alebo beh na bežeckom páse.
Rozdiely medzi týmito dvoma druhmi behu sú zjavné. Ako prvé asi každému napadne, že je rozdiel v povrchu. Ten pritom rozhoduje o tom, v akom zdravotnom stave bežec bude. Najčastejšie bežci trpia tibiálnym syndrómom alebo stresovou fraktúrou. Kým z jedného sa zotavujete týždne, z druhého mesiace. A keď sa z nich zotavujete, nemôžete bežať a teda ani páliť kalórie.
Štúdie pritom ukázali, že náchylnejší na tieto poranenia sú bežci, ktorí behávajú vonku. To je skvelá správa pre ľudí, ktorí sa snažia udržať si konzistentnosť behávania tým, že sa udržia zdraví. Je tu však jeden háčik. Tak ako sa znižuje riziko zranenia a tlak na kosti, tým sa kosti aj stávajú slabšími. Tlak z behania vonku im teda môže ublížiť, ale ja pomôcť.
Pri behaní vonku čelíte odporu vzduchu, a tak musíte pracovať tvrdšie ako na bežeckom páse, aby ste prekonali rovnakú vzdialenosť. Tým logicky pálite aj viac kalórií. Na páse predsa len bežíte na mieste. Zdá sa, že beh vonku v tomto smere vyhráva. Je tu však opäť „ale“. Ak si sklon bežeckého pása zvýšite len o 1 %, môže sa nedostatočný odpor vykompenzovať.
Pre pálenie kalórií je zásadným faktorom aj konzistentnosť výkonu počas jedného behu. Keď sa začne prejavovať únava, začne sa spomaľovať aj vaše tempo. A to si pri behu vonku ani neuvedomíte. Neuvedomíte si to, pretože vaša vnímaná snaha zostáva rovnako veľká. Ak je však tempo menšie, spálite aj menej kalórií.
Výhodou bežeckého pása je, že sa hýbe stále v rovnakom tempe. Rýchlosť pásu zostáva rovnaká a vy teda pálite stále rovnaké množstvo kalórií. Ak začne vaša výkonnosť klesať, budete to jasne cítiť a budete musieť buď vydržať alebo znížiť rýchlosť pásu. Mať prehľad o takejto konzistentnosti je pri pálení tukov veľmi prínosné.
Na záver možno skonštatovať, že hoci sa môže zdať, že bežecký pás páli menej kalórií ako beh vonku, nemusí to tak byť, ak si jednoducho zvýšite sklon o 1-2 percentá. A keď zohľadníte konzistentnosť výkonu a menšie riziko poranení, tak sa bežecký pás minimálne rovná tradičnému behu, pokiaľ ide o potenciál páliť tuky.
Čítať ďalší článok:
7 návykov vysoko úspešných návštevníkov posilňovne Zdieľať na Facebooku