Ak nemáte okolo seba opornú skupinu alebo necvičíte s disciplinovaným tréningovým partnerom, budete musieť zodpovednosť vziať do vašich rúk a uistiť sa, že nedôjde k situácii, pri ktorej budete ľutovať, že ste si svoju disciplínu neudržali. Motivovaní k cvičeniu sa môžete udržať aj nasledovnými siedmimi spôsobmi:
1. Vyhraďte si čas v kalendári – jednoducho musíte počítať s tým, že cvičenie je pevnou súčasťou vášho dňa. Preto mu musíte vyhradiť časový úsek podobne, ako ho napríklad vyhradzujete svojej práci. Kam sa zmestí je na vás. Pred prácou? Po práci? Cez obednú prestávku? Stanovte si ten čas a držte sa ho. Postupne si zvyknete na to, že prichádza čas cvičenia.
2. Stanovte si systém cieľov a odmien – na začiatku svojej snahy musíte poznať cieľ, za ktorým idete. Musíte vedieť dôvod a smer. Váš cieľ by mal byť špecifický, jasný, dosiahnuteľný a časovo ohraničený. Môžete si stanovovať aj menšie ciele, ktoré vás k nemu dovedú. Po splnení sa môžete niečím odmeniť, čo vás povzbudí do ďalšej snahy.
3. Navštívte skupinové cvičenie – najťažšie to majú ľudia, ktorí cvičia sami v domácom prostredí. Jediná osoba, ktorá má dohľad nad snahou a disciplínou sa skrýva v nich. Ak majú takéto osoby problém s vynechávaním tréningov, odpoveďou pre ne je zapojiť sa do skupinových cvičení. Nie len budú disciplinovanejší, ale podajú aj lepšie výkony, keď budú čeliť konkurencii iných a dohľadu inštruktora.
4. Veľmi na seba netlačte – nemôžete tréningovú snahu flákať, ale zároveň na seba nemôžete priveľmi tlačiť. Je to dvojsečná zbraň. Krátkodobo vám to môže pomôcť, ale musíte myslieť v dlhodobom horizonte. Začnite cvičiť 2- až 3-krát týždenne a keď si na to zvyknete, zvýšte frekvenciu až sa postupne prepracujete trebárs k 5 tréningom týždenne. A nezabúdajte, že telo potrebuje aj voľné dni, aby sa zregenerovalo a fungovalo optimálne.
5. Zbavte sa výhovoriek – je to také jednoduché, povedať si, že nebudete cvičiť, lebo vás čaká veľa pracovných povinností. Touto cestou však nechoďte, lebo často skončí oľutovaním toho, že ste si nakoniec nezacvičili. A keď sa zase vzdáte výhovorky a zacvičíte si aspoň v obmedzenej forme, potom vás naplní blažený pocit a spokojnosť, že ste to nakoniec zvládli.
6. Veci obmieňajte – majte vo svojom tréningovom týždni rôzne fyzické aktivity. Venujte sa posilňovaniu, kardiovaskulárnemu tréningu v miernej aktivite i vysoko intenzívnemu intervalovému cvičeniu. Priradiť môžete aj nejaký šport či turistiku. Bude to pre vás pestrejšie a záživnejšie. Aj v samotných tréningoch môžete po čase meniť počty sérií, opakovaní či zloženie cvikov.
7. Investujte do kvalitného oblečenia a náčinia – človek vydrí dlhšie u aktivít, pri ktorých sa cíti pohodlne. Ako si môžete spohodlniť cvičenie? Kvalitným oblečením, ktoré vás nebude nikde tlačiť, ktoré sa bude držať tam kde má a ktoré bude efektívne odvádzať pot. Ak cvičíte doma, investujte zase do vybavenia, ktoré bude kvalitné a dbajte na údržbu, aby vás nerušili rôzne zvuky, prípadne technické problémy.
Čítať ďalší článok:
Spáľte tuky pred letom: Päťdňový tréningový plán na chudnutie Zdieľať na Facebooku